Soud v USA: Google si kupoval pozici na trhu, možná se bude štěpit

Přidat na Seznam.cz

Americký soudce v pondělí rozhodl, že Google porušil antimonopolní zákony. Investoval prý miliardy dolarů do vytvoření nelegálního monopolu a stal se výchozím vyhledávačem na světě. Toto je první významné vítězství federálních úřadů v boji proti dominanci velkých technologických firem na trhu. Rozhodnutí otevírá cestu k druhému procesu, který má určit možné nápravné kroky. Na stole je i možné rozdělení materské společnosti Google, Alphabet. To by mohlo výrazně změnit online reklamní trh, který Google dominuje již léta, píše Reuters.

„Soud dospěl k následujícímu závěru: Google je monopolista a jednal tak, aby udržel svůj monopol,“ napsal soudce Amit Mehta z Washingtonu, D.C. Google kontroluje přibližně 90 % trhu s online vyhledáváním a 95 % na chytrých telefonech.

Fáze „nápravy“ může být dlouhá, následována možnými odvoláními a skončit může i u Nejvyššího soudu. Právní bitva by mohla pokračovat do příštího roku nebo i do roku 2026.

a google sign in front of some bushes and trees

Akcie klesají a Google protestuje

Akcie společnosti Alphabet klesly v pondělí o 4,5 % v rámci širšího poklesu technologických akcií, když se trhy obávaly recese. Reklama na Google tvořila 77 % celkových prodejů společnosti Alphabet v roce 2023.

Alphabet uvedl, že plánuje odvolání proti rozhodnutí Mehty. „Toto rozhodnutí uznává, že Google nabízí nejlepší vyhledávač, ale dochází k závěru, že bychom neměli být schopni ho snadno zpřístupnit,“ uvedl Google ve svém prohlášení.

Americký generální prokurátor Merrick Garland označil rozhodnutí za „historické vítězství pro americký lid“. Dodal, že „žádná společnost – bez ohledu na její velikost nebo vliv – není nad zákonem“.

Tisková mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierre uvedla, že „rozhodnutí pro konkurenci je vítězstvím pro americký lid“ a dodala, že „Američané si zaslouží internet, který je svobodný, spravedlivý a otevřený konkurenci“.

Miliardové investice do pozice na trhu

Google zaplatil v roce 2021 desítky miliard dolarů, aby zajistil, že jeho vyhledávač bude výchozí na chytrých telefonech a prohlížečích.

„Výchozí nastavení je nesmírně cenné,“ napsal soudce Mehta. „I kdyby nový uchazeč měl kvalitativně dostatečnou nabídku na výchozí nastavení po vypršení dohody, mohl by soutěžit pouze tehdy, pokud by byl připraven zaplatit partnerům miliardy dolarů za podíl na příjmech a kompenzovat je za jakékoli ztráty příjmů v důsledku změny.“

Dodává: „Google samozřejmě uznává, že ztráta výchozích pozic by dramaticky ovlivnila jeho ziskovost. Například předpovídá, že ztráta výchozí pozice v Safari by vedla k výraznému poklesu a miliardám dolarů ztracených příjmů.“

Co bude dál pro big tech?

Toto rozhodnutí je prvním velkým rozhodnutím v sérii případů, které se zabývají údajnými monopolními praktikami ve velkých technologiích. Případ byl projednáván před soudcem od září do listopadu loňského roku.

„Povinné rozdělení by oddělilo masivní Alphabet od jeho největšího zdroje příjmů. Ale i ztráta schopnosti uzavírat exkluzivní výchozí dohody by mohla být pro Google škodlivá,“ řekla Evelyn Mitchell-Wolf, analytička společnosti Emarketer. Dodává, že dlouhý právní proces by mohl zpozdít jakékoli okamžité účinky pro spotřebitele.

V posledních čtyřech letech federální antimonopolní regulátoři také žalovali společnosti Meta Platforms (META.O), Amazon.com (AMZN.O) a Apple (AAPL.O), přičemž tvrdí, že tyto společnosti porušují soutěžní právo.

Když byl případ v roce 2020 zahájen, byl to poprvé za generaci, co americká vláda obvinila velkou korporaci z nelegálního monopolu.

Zdroj: Reuters