Štěstí nebo talent? Co dělá z lidí miliardáře?
Podle americké mediální společnosti Forbes, která sleduje majetky nejbohatších lidí světa, mají Spojené státy 813 miliardářů. Čína (včetně Hongkongu) je druhá se 473 a Indie je třetí se 200. Dolarových miliardářů je na světě zhruba 2800, a je otázkou, jestli za jejich úspěchem stojí práce, štěstí, nebo náhoda, píše server BBC.
Je to fér?
V USA navrhla senátorka Demokratické strany Elizabeth Warrenová 2% daň na majetek přes 50 milionů dolarů a 3% na majetek přes 1 miliardu dolarů. Takzvaná daň pro „ultra bohaté“ má řešit „nerovnost“, která vzniká v důsledku nerovnoměrné distribuce prostředků. Ale jiní argumentují, že vyhlídka na velkého bohatství inspiruje tvorbu a inovace, které zlepšují životy milionů lidí.
Americký ekonom Michael Strain například tvrdí, že potřebujeme více miliardářů, ne méně. Cituje nositele Nobelovy ceny Williama Nordhause, který zjistil, že asi 2 % výnosů z technologických inovací jde zakladatelům a vynálezcům – zbytek jde celé společnosti.
Strain nazývá miliardáře „většinou self-made inovátory, kteří změnili způsob, jakým žijeme“. Cituje příklady jako Bill Gates a Steve Ballmer, kteří revolucionalizovali osobní počítače. Dalšími příklady jsou egendární investor Warren Buffett, Jeff Bezos, který převrátil maloobchod, a Elon Musk, který změnil automobilový průmysl.
Místo toho, abychom si přáli, aby neexistovali, měli bychom být nadšeni, že existují, tvrdí Strain. Mnoho miliardářů také daruje velké sumy na charitu. Gates a Buffett se dokonce zavázali darovat více než polovinu svého majetku během svého života. Buffett pak patří mezi nejvýraznější z filantropů, kdy jeho závěť odkazuje jmění téměř výhradně na dobročinné účely.
Rapper, obchodní magnát a miliardář Jay-Z nabídl tuto stručnou obranu svého bohatství: „Nemůžu pomoci chudým, když jsem jedním z nich. Takže jsem zbohatl a dal jsem zpět. Pro mě to je win-win.“
Miliardáři nezbohatnou ve vakuu. Jejich úspěch nám také něco říká o nás samých.
Je těžké stát se velmi, velmi bohatým, pokud neposkytujete něco, co lidé buď potřebují, chtějí nebo si užívají. Ať už jsou to minimalistické styly Prady, filmy Star Wars nebo TikTok.
Před pohádkovým bohatstvím ale občas stojí trnitá cesta.
Například zakladatelé Googlu se pokusili prodat ranou verzi svého vyhledávače za 1 milion dolarů, ale nebyli žádní zájemci. Dnes má Google hodnotu 2,3 bilionu dolarů a spoluzakladatel Sergey Brin má osobní hodnotu 135 miliard dolarů – což je zhruba HDP Maroka.
První žena v Indii, která se sama stala miliardářkou, Kiran Mazumdar-Shaw, začala vařením piva. Pak narazila na genderové předsudky a zkusila farmaceutika, stala se největší výrobkyní inzulínu v Asii.
Jerry Seinfeldovi rodiče byli oba sirotci a jeho otec ho nikdy neobjal. Individuální úspěch těchto miliardářů často také vypráví příběh širších historických, politických nebo technologických trendů. Mnozí z nich se postavili nerovnostem nebo nelehkým osobním osudům.
Existují ale i příběhy, kde větší roli hrálo štěstí.
Technologický podnikatel Jack Ma, který spoluzaložil skupinu Alibaba, byl beneficientem dvou silných a současných sil – zrodu online maloobchodu a rostoucí ekonomické moci Číny a masové prosperity.
Chuck Feeney, muž, který vynalezl bezcelní nákupy, jel na vlně odcházející japonské turistiky po druhé světové válce.
Zakladatel Microsoftu Bill Gates měl to štěstí, že chodil na jednu z mála škol v USA na konci 60. let, která měla počítač.
Zpěvačka a podnikatelka Rihanna dostala šanci díky náhodnému konkurzu u hudebního producenta, který zrovna náhodou byl na dovolené na Barbadosu.
Hlavním faktorem je motivace pokračovat
Když se dveře otevřou, musíte jimi projít. Pokud existuje jeden společný jmenovatel, je to energie, drive a odhodlání, které tito lidé přinesli svým oborům.
Spoustě lidí by, zcela pochopitelně, úplně stačilo pár milionů. Proč dál pracovat, když máte dost peněz na celý život? Hlavním znake miliardářů je proto i jejich touha pokračovat, uzavírá moderátor podcastu BBC.
Zdroj: BBC
[seznam-ads id="17618"] [seznam-ads id="17616"] [seznam-ads id="17676"] [seznam-ads id="17675"]