ČOI si posvítila na trafiky. Víc jak polovina prodala alkohol či tabák mladistvým
Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) z regionálního inspektorátu Královéhradecký a Pardubický provedli v červnu rozsáhlou kontrolní akci zaměřenou na prodej alkoholických nápojů a tabákových výrobků mladistvým. Během pěti kontrolních dnů uskutečnili celkem 40 kontrol, z nichž 22 bylo podnětem od občanů. Akce byla zaměřena na prevenci prodeje těchto návykových látek osobám mladším 18 let, informuje ČOI v tiskové zprávě.
Ředitelka regionálního inspektorátu ČOI Královéhradecký a Pardubický, Ing. Jana Ženková, uvedla: „Kontroly vycházely ve většině z podnětů spotřebitelů a vlastních zjištění kontrolních orgánů. Uskutečnili jsme celkem 40 kontrol, z toho 22 kontrol bylo realizováno na základě podání občanů. V souladu se zákonem o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek byly ve všech případech kontrolní nákupy provedeny prostřednictvím figurantů mladších 18 let. Naši figuranti byli ve věku 16 let.“
Přes 50 % prodejen nekontrolovalo věk
Výsledky kontrol jsou alarmující. Bez ověření věku bylo ve 22 případech prodáno alkoholické nápoje, tabákové výrobky nebo elektronické cigarety mladistvým. To představuje 55 % všech kontrolovaných provozoven. Ve dvou případech dokonce došlo k prodeji alkoholu a cigaret, přestože mladiství jasně uvedli, že jim není 18 let.
„Porušení dozorovaného předpisu bylo tedy zjištěno v 55 % ze všech kontrolovaných provozoven,“ dodala Ing. Ženková. „Zjištění, která ve výše uvedených případech nasvědčují porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, budou s kontrolovanými subjekty řešena ve správním řízení. Zjištěný prodej cigaret bude postoupen k řešení obcím v přenesené působnosti.“
Kontroly budou pokračovat
Za porušení zákona hrozí pokuta až do výše 1 milionu korun. Vzhledem k vysokému procentu zjištění, množství podaných stížností a závažnosti porušení budou kontroly s tímto zaměřením probíhat namátkově i nadále.
Tato kontrolní akce ukázala na potřebu důslednějšího dozoru nad prodejem návykových látek a zvýšené pozornosti ze strany obchodníků při ověřování věku zákazníků. ČOI hodlá v těchto kontrolách pokračovat, aby ochránila zdraví mladistvých a zamezila nelegálnímu prodeji produktů.
Mladiství kouří často a rychle si navyknou
„Poslední výzkumy ukazují, že denně kouří deset až jedenáct procent třinácti- až šestnáctiletých dětí a dospívajících. Kromě toho podle studie z roku 2021 v posledních třiceti dnech vapovalo e-cigarety devatenáct procent studentů ve věku patnáct až devatenáct let, třináct procent užilo zahřívané tabákové výrobky. Roste také popularita nikotinových sáčků,“ uvedla Mgr. Pavla Chomynová, vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti pro publikaci Lidovky.
Podle webu Agel se mezi mladistvými kuřáky rychle rozvíjí závislost. Polovina adolescentních kuřáků ztrácí svobodnou vůli nad tabákem v době, kdy kouří jen 7 cigaret měsíčně. Pro vznik závislosti u dítěte je dostatečné občasné kouření po dobu 4 týdnů nebo denní kouření cigaret v množství menším než 5.
Přičemž 9 z 10-ti kuřáků začalo kouřit před 18-tým rokem věku. Lidé, kteří začali kouřit v dětství, trpí silnější závislostí. Kouření dětí navíc zvyšuje riziko užívání dalších návykových látek (alkohol, drogy). Děti v Praze vykouří svou první cigaretu v 9,5 letech v celé ČR je to pak kolem 10. roku věku.