Akcie luxusních značek klesají. Může ale být pravý čas je nakoupit „se slevou“.
Akciové trhy zažívají v posledních měsících vlnu optimismu, přičemž většina indexů se pohybuje blízko historických maxim. V USA se očekává snížení úrokových sazeb, což by mělo dále podpořit růst. Nicméně, ne všechny segmenty trhu se těší stejně příznivým podmínkám. Sektor luxusního zboží – oblečení, doplňky i alkohol – klesá. Pro investory by to ale mohla být příležitost, píše server Roklen24.
Segment luxusního zboží je specifický. Evropa si zde stále udržuje velmi dominantní postavení. Většina významných „superluxusních“ značek, jako jsou LVMH, Hermes, Richemont, Ferrari, Kering a Prada, pochází právě z Evropy. V posledních měsících akcie většiny těchto značek citelně klesaly. Od 1. března 2024 akcie Richemontu poklesly o 4,3 %, Hermes o 7,5 %, LVMH o 15,9 %, Kering o 22 % a Burberry dokonce o 39,5 %. Pro srovnání, index S&P 500 ve stejném období vzrostl o 10,2 %. Akcie těchto luxusních značek jsou tedy pod značným tlakem.
Proč padají akcie luxusu?
Proč akcie luxusních značek klesají? Společnosti v tomto sektoru čelí více problémům i negativnímu PR. Segment luxusního zboží celkově prochází obdobím poklesu poptávky. Bohatší spotřebitelé jsou sice odolnější vůči inflaci, nicméně, i zde může docházet k nasycení trhu. Zákazníci pečlivěji rozmyslí nákupy drahého zboží. Olympijské hry v Paříži, kde je LVMH prémiovým partnerem, by ale mohly přinést určité oživení.
Další komplikací jsou geopolitické otázky. Navíc, Čína, klíčový trh pro luxusní značky, vykazuje horší ekonomické výsledky a slabší spotřebitelskou poptávku. USA a EU uvažují o uvalení cel na čínské elektromobily, což by mohlo vyvolat odvetná opatření vůči evropskému luxusnímu zboží. Kromě toho některé luxusní značky zažily silný růst akcií, což mohlo přispět k aktuální korekci.
Nejvíce krvácí známá značka Burberry
Z celého sektoru je nejvíce postižená značka Burberry. Akcie společnosti klesají již déle než rok a od maximálních hodnot se propadly o 70 %.
Burberry nedávno oznámila několik ne úplně povzbudivých zpráv, včetně varování před zpomalením prodeje, pozastavení výplaty dividend a výměny generálního ředitele. Společnost také přijala opatření ke snížení nákladů. Tato oznámení vedla k poklesu akcií nejen Burberry, ale i dalších firem v tomto sektoru.
Zdroj: Roklen24