Že štěstí si za peníze nekoupíte? Naopak! Ano, tvrdí nová studie
Vztah mezi penězi a štěstím dlouho fascinoval vědu i společnost, přičemž většina studií se shoduje, navzdory populárním rčením, že více peněz je spojeno s vyšší úrovní štěstí. Klíčovou otázkou však zůstává, zda se tento vztah stále zpevňuje, zda se ustálí, nebo zda se dokonce od určité úrovně bohatství obrátí v opačný trend. Studie psychologa Matthew A. Killingswortha zkoumá, zda úroveň štěstí pokračuje v růstu nad vysokou příjmovou hranicí.
illingsworth analyzoval data z rozsáhlého vzorku v USA o velikosti 33 269 osob s různými příjmy, spolu s dvěma vzorky vysoce majetných jednotlivců. Měl za cíl zjistit, zda štěstí pokračuje v růstu u nejbohatších jednotlivců ve srovnání s těmi, kteří vydělávají kolem 500 000 dolarů ročně (přes 10 milionů korun). Účastníci byli zaměstnaní dospělí ve věku od 18 do 65 let, kteří uvedli domácí příjmy od 10 000 dolarů ročně výše (zhruba 220 000 korun). Vyplnili test, který měří celkovou spokojenost se životem na stupnici od 1 do 7.
Data o vysoce majetných jednotlivcích pocházela ze dvou zdrojů: studie z roku 1985 od Dienera a kol., která porovnávala bohaté jednotlivce s kontrolní skupinou. Druhá byla studie z roku 2018 od Donnellyho a kol., zaměřená na milionáře.
Bohatší lidé jsou spokojenější
Výsledky naznačují, že nejbohatí jednotlivci vykazují výrazně vyšší úroveň štěstí než vysoce příjmoví jedinci, kteří vydělávají přes 500 000 dolarů ročně. Konkrétně vykazovali skóre spokojenosti blízko 6 ze 7. Zatímco vysoce příjmoví jednotlivci měli průměrně kolem 4,14 ze 7. Rozdíl ve spokojenosti mezi nejbohatšími a těmi, kteří mají příjmy 70 000–80 000 dolarů ročně, byl téměř třikrát větší než rozdíl mezi středně příjmovými a nízkopříjmovými účastníky.
Výsledky zpochybňují hypotézu, že štěstí se ustálí na určité úrovni – tedy že od určitého čísla už štěstí s příjmy nestoupá. Konstantní růst dokládá, že finanční prostředky i nadále zvyšují pohodu, i na nejvyšších úrovních.
Je ale nutné vzít v úvahu, že peníze jsou pouze jedním z mnoha faktorů. Výzkum se nezabývá přímo příčinností, ale spíše korelací. Tedy není zcela jasné, jestli štěstí pramení z peněz jako takových. Studie se rovněž zaměřila na celkovou spokojenost se životem, nikoliv na aktuální pocity, které mohou vykazovat jiné vzory.
Zdroj: happiness-science.org
[seznam-ads id="17618"] [seznam-ads id="17616"] [seznam-ads id="17676"] [seznam-ads id="17675"]