Lze se dnes uměním živit? Kde umění prodávat? Umělec radí
Mít svou práci jako koníček, a dokázat se tím i uživit, je sen mnoha z nás. Přesto je to však velmi dlouhá, a především náročná cesta. Své o tom ví i Tomáš Plánička, nadaný a talentovaný malíř, který jde po cestě umělce. Jaká je taková cesta? A čím si prošel, než se dostal až tam, kde dnes je?
Právě cesta umělců bývá tou nejtěžší. Talent a vztah k malování musí člověk zkrátka mít, a bohužel se nedá jen tak naučit. To ovšem neznamená, že šikovné ruce a cit pro barvy stačí. I ti nejnadanější umělci se stále zdokonalují, vylepšují své dovednosti, a vzdělávají se.
Jaké jsou začátky?
“Je to opravdu těžká cesta, umělců je hodně, takže konkurence je obrovská. Myslím tak 2 roky trvalo, než mě někdo trošku začal brát vážněji. Do té doby bylo hodně posměšků, hlavně od lidi kteří, tomu ani nerozumí. Člověk se nesmí nechat odradit, a musí věřit v to, co dělá“. To prozradil Tomáš Plánička, malíř, který se zaměřuje především na abstrakci, pro Byznysdeník.
I když máte talent v krvi, a se štětcem v ruce umíte čarovat, neznamená to, že máte vyhráno. Dokázat se v umění prosadit je jedna věc, ale zvládnout se tím i uživit, to je úplně něco jiného.
“Řekl bych, že naplno se umění ještě nevěnuji, ale samozřejmě je to můj cíl. Stále ještě chodím i do zaměstnání. Živit se něčím, co nás i baví, je myslím velká výhra“, říká malíř. První krok je ale ten nejdůležitější, a každý sen právě takto začíná. Pro umělce je například velmi důležité prezentovat svou práci, mít ji kde nabízet.
Zakázky
“Nákup probíhá většinou přes instagramový profil planis_art. Zakázková tvorba je po vzájemné komunikaci. Klient napíše, co by se mu líbilo, jak barevně i velikostně, nejlépe když pošle fotku interiéru, kde by měl obraz své místo, a já to pak doladím“. Tak popsal svou práci pan Plánička.
Každý, kdo si jde za svým snem, si projde jak zklamáním, tak úspěchy. Pokaždé je však nutné vytrvat, a jak říká Tomáš Plánička, “i když ta cesta nebude nikdy lehká pro nikoho, lepší je začít s čímkoliv, po čem člověk touží, než aby si pak v budoucnu vyčítal, že to ani nezkusil“.
Kde lze také prodávat umění a obrazy
„Jednou z největších online platforem, kde lze umění prodávat a získat mezinárodní prestiž je Singulart Gallery. Umělci zde prodávají svá umělecký díla i za statisíce korun. Platforma propojuje umělce se sběrateli. V Česku na podobném aukčním principu funguje například platforma Obrazyvaukci. Zde nabízí umělci nejen svá díla, ale lze zde koupit nebo nabídnout i starší obrazy. Obraz získá ten kdo, kdo za něj nabídne nejvíce.“ radí Tomáš Plánička.
Miliardáři investují do umění
Není překvapením, že do umění investují také firmy miliardářů. Například jednou z nejznámějších sbírek v Česku, je sbírka společnosti PPF, která už obsahuje soubor 333 uměleckých děl a opravdu jsou to hezké kousky. Sbírka patřila původně miliardáři Petru Kellnerovi, který tragicky zahynul.
zdroj: Redakce, vlastní dotazování, PPF