Hvězdný investor Buffett odkoupil vlastní akcie

Přidat na Seznam.cz

Warren Buffett investoval do odkupu akcií více než kdykoli předtím v roce 2020 – také proto, že nemohl najít žádné další cíle investování.

Berkshire Hathaway v roce 2020 odkoupila zpět své vlastní akcie za více peněz než kdy dříve. Podle výroční zprávy zveřejněné v sobotu konglomerátem na tento typ investice utratila 24,7 miliard dolarů.

Ve čtvrtém čtvrtletí investiční společnost Warrena Buffetta vložila do vlastních akcií 9 miliard dolarů, což byl téměř přesně rekordní objem z předchozího čtvrtletí. Na konci roku dokázala společnost Berkshire Hathaway výrazně zvýšit čistý zisk.

Zatímco mnoho dalších společností omezilo své zpětné odkupy akcií kvůli omezenějším fondům v korona pandemii, Buffett navzdory krizi zahájil dobrý start se svou holdingovou společností. Vzhledem k obrovským hotovostním rezervám, na nichž sedí holdingová společnost 90-letého věštce z Omahy, nebylo třeba nijak nákup omezovat. Na konci roku měla společnost Berkshire Hathaway hotovost ve výši 138,3 miliard dolarů a v posledním čtvrtletí její hotovostní podíly poklesly o pět procent.

Buffett se nikdy netajil tím, že by raději investoval do kapitálových investic než do zpětného odkupu akcií, ale nemůže najít žádné vhodné cíle převzetí.

„Nikdy nesázejte proti Americe!“
Berkshire ve čtvrtém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 23 procent na 35,8 miliardy dolarů a za celý rok poklesl zisk téměř o polovinu na 42,5 miliardy dolarů.

Kromě čtvrtletních a ročních údajů zveřejnil Buffett také svůj dopis akcionářům, který byl na finančních trzích vždy netrpělivě očekáván. Přímo nekomentoval kontroverzní témata, jako je politika nebo pandemie. Buffett znovu zopakoval svou víru v americkou ekonomiku a varoval investory: „Nikdy nesázejte proti Americe!“

Berkshire Hathaway vlastní kolem 90 společností plus různé bloky akcií ve velkých společnostech kótovaných na burze, jako jsou Coca-Cola a Apple. Počítačová společnost je jedním z největších Buffettových favoritů, jeho 5,4 procentní podíl v Apple měl naposledy hodnotu 120 miliard dolarů, ačkoli nedávno tento podíl trochu ztratil.

Buffett provozuje Berkshire Hathaway již více než půl století. „Forbes“ nedávno odhadl Buffettův soukromý majetek na zhruba 92 miliard dolarů. Podle amerického časopisu je čtvrtým nejbohatším člověkem na světě.