V těchto zemích EU si můžete vydělat jmění. Nekvalifikované práce, které můžete dělat i vy
Platy jsou v mnoha zemích Evropské unie vyšší než v Česku. To je starý známý fakt. Vydat se do Evropy přitom může i obyčejný Čech, protože zajímavé peníze si lze vydělat i na nekvalifikovaných pozicích.
Češi patří mezi příslušníky členské země Evropské unie. Proto mohou pracovat v jakémkoli státu EU, a to obvykle bez toho, aby potřebovali pracovní povolení. Musí ovšem splnit určité podmínky (viz níže). Mnohé země uvádějí, že mají potíže s obsazením některých pracovních pozic. Týká se to sice i kvalifikovaných míst, ale také míst, u nichž nejsou potřeba žádné specifické znalosti a dovednosti.
Samozřejmě že v jednotlivých zemích Evropské unie existují mzdové rozdíly, které mohou být dosti výrazné. Zatímco nejnižší mzdy naleznete v Bulharsku a Maďarsku, nejvíce si mohou zaměstnanci vydělat v Německu, Nizozemsku, Dánsku a Lucembursku. Na následujících řádcích se tedy zaměříme na nekvalifikované práce, které můžete vykonávat právě v těchto čtyřech evropských zemích.

Německo
Německo patří pro Čechy k nejvyhledávanějším destinacím. Tato země leží „za rohem“, přičemž minimální mzda zde činí 2 054 euro měsíčně, což je v přepočtu necelých 52 000 Kč. Němci přitom hledají pomocnou sílu na stavby či do kuchyně, ale také uklizeče či uklizečky či pracovníky do skladů. Hrubý měsíční plat skladníka zde začíná na 2 333 eurech, přičemž na danou mzdu lze dosáhnout i jako začátečník bez zkušeností. Můžete v Německu pracovat bez znalosti němčiny? Můžete, protože tato země dlouhodobě trpí nedostatkem pracovníků. Alespoň základy ovšem určitě nejsou na škodu.
Nizozemsko
Další stát Evropské unie, který patří do první skupiny s ohledem na výši hrubé mzdy, je Nizozemsko. Platy v zemi tulipánů začínají na 2 134 eurech měsíčně, tedy na necelých 54 000 Kč. Jaké pracovní pozice máte k dispozici? Uvažovat můžete o práci v zemědělství, továrnách či jako pomocná síla v restauracích. Pracovat lze i ve skladech, přičemž zejména pro muže je vhodné nakládání a vykládání balíků. Že neumíte nizozemsky? Nevadí, místní trh práce má více otevřených pozic než uchazečů o ně. Měli byste nicméně vládnout angličtinou, a to alespoň v omezené míře.

Dánsko
Dánsko je zajímavé tím, že zde není zákonem stanovena minimální mzda. Její výše se v jednotlivých oborech ponejvíce řídí kolektivními smlouvami. Tento severský stát ovšem obecně patří mezi země s nejvyššími mzdami v rámci Evropské unie. Co zde můžete vykonávat? Zájem je o zaměstnance ve výrobním sektoru, gastronomii, ale také o řidiče nebo uklízečky. Mnoho lidí asi neovládá dánštinu, není ovšem problém si vystačit s angličtinou. Bez znalosti tohoto jazyka bychom vám ovšem do Dánska vyrážet nedoporučovali, minimálně ne za prací.
Lucembursko
Lucembursko sice uvádíme až jako čtvrté, nicméně je nutné uvést, že se jedná o zemi s nejvyšší průměrnou hrubou roční mzdou v Evropské unii. Nejvyšší je přitom i minimální mzda, která činí 2 571 eur, tzn. téměř 65 000 Kč! Vyrazit do jednoho z nejbohatších států EU je tedy lákavé. V Lucembursku je poptávka po různých nekvalifikovaných profesích, ať už v oblasti služeb, gastronomie, logistiky nebo skladového hospodářství. Úředními jazyky jsou francouzština, němčina a a lucemburština, je tedy dobré alespoň jeden z nich na určité úrovni ovládat.
Čemu věnovat pozornost?
Jak je patrné z předešlých řádků, v cílové destinaci byste se měli alespoň nějak domluvit. Na co se je ale ještě vhodné zaměřit, pokud skutečně uvažujete o práci v některé ze zemí Evropské unie?
- Pamatujte, že písemnou smlouvu nebo rovnocenný doklad byste měli dostat do ruky předem.
- Zajímejte se o dávky, na které budete mít nárok (v případě nemoci, pracovního úrazu atd.).
- Informujte se o místním placení daní a pojištění, abyste nebyli později nemile překvapeni.
- Samozřejmě byste měli mít zajištěno bydlení. V takovém Lucembursku aktuálně panuje velká bytová krize.
- Pokud se nedomluvíte, měli byste navštěvovat soukromé či veřejné kurzy daného jazyka.
Tip na závěr: mezi země s nejvyšší minimální mzdou v rámci Evropské unie patří rovněž Irsko (2 146 euro) a Belgie (2 070 euro).
Zdroje: European Union, Euronews, E15, ČMKOS