Ekonomika KLDR roste díky obchodování se zbraněmi s Ruskem

Přidat na Seznam.cz

Po třech letech poklesů zaznamenala severokorejská ekonomika oživení. V loňském roce dosáhla meziročního růstu hrubého domácího produktu o 3,1 %. Tento výsledek je nejlepším od roku 2016, píše agentura Bloomberg. Analýza přičítá tento růst především prodeji zbraní Ruské federaci, která již přes dva roky vede válku proti Ukrajině.

Data přichází z Jižní Korei

Podle zprávy jihokorejské Bank of Korea (BOK) byl hlavním tahounem růstu severokorejský těžký a chemický průmysl. Ten vzrostl o 8,1 % oproti předchozímu roku. Zpráva nezmiňuje, zda se tato odvětví přímo zabývala zbrojní výrobou. Zaznamenala však nárůst produkce primárních kovů, jako jsou železo, ocel, měď, nikl a hliník.

Spojené státy a Jižní Korea již dříve obvinily KLDR z dodávek zbraní Rusku, včetně zhruba milionu kusů dělostřelecké munice a desítek balistických raket. Moskva a Pchjongjang tato obvinění odmítají, přestože existují důkazy o probíhajících dodávkách zbraní. Bloomberg uvádí, že Severní Korea obdržela z Ruska materiál pro své hospodářství a základní potraviny. To tamnímu vládci Kimovi pomohlo stabilizovat ceny a posílit výrobu.

Sblížení Ruska a KLDR je nejspíše důsledkem sankcí

Severní Korea zažila od roku 2013 jen jeden lepší ekonomický výsledek než v loňském roce, a to v roce 2016, kdy ekonomika vzrostla o 3,9 % HDP. BOK vydává zprávu o severokorejské ekonomice každoročně a její údaje jsou považovány za nejspolehlivější dostupné informace. Ruská ekonomika podle odhadů tamního ministra financí letos také zažije růst.

Růst ekonomiky přichází v době, kdy se vůdce Kim Čong-un sblížil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba se v posledním roce navštívili, Kim dorazil do Ruska loni v září, zatímco Putin navštívil KLDR letos v červnu. V říjnu loňského roku se navíc výrazně zvýšila železniční doprava mezi oběma zeměmi. Podle Centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) to pravděpodobně naznačuje, že Severní Korea dodává Rusku zbraně a munici.

Na obě země se vztahují mezinárodní sankce – na Moskvu za invazi na Ukrajinu a na Pchjongjang za jeho jaderný a balistický program.

Zdroj: Bloomberg