Čína uvažuje o zrušení vývozu surovin pro výrobu mikročipů. Svět nemá přímou náhradu

Přidat na Seznam.cz

Čína má v ruce další mocnou zbraň, kterou může nasadit v eskalující obchodní válce o budoucnost technologií. Pouhý měsíc poté, co komunistický režim oznámil, že omezí vývoz germania a galia, klesly vývozy těchto materiálů na nulu. Oba zmíněné prvky jsou přitom nezbytné pro výrobu polovodičů, jak píše CNN. Omezení přišla poté, co Spojené státy, Evropa a Japonsko omezily prodej čipů a zařízení na výrobu čipů do Číny, aby ji odřízly od přístupu ke klíčovým technologiím, které může využívat armáda.

Čína má téměř monopol na výrobu prvků germania a galia. V minulém roce byla odpovědná za 98 % celosvětové produkce galia a 68 % produkce germania. Xiaomeng Lu, vedoucí pracovník v Eurasia Group, říká, že pokud Čína zastaví export těchto prvků, může to způsobit problémy v dodavatelských řetězcích.
Marina Zhangová, docentka na Technologické univerzitě v Sydney, tvrdí, že pro USA a jejich spojence by vybudování vlastního dodavatelského řetězce pro zpracování těchto prvků vyžadovalo investice v hodnotě přes 20 miliard dolarů (cca 460 miliard Kč) a mohlo by to trvat roky.

Germanium a galium jsou důležité pro průmysl polovodičů, obranný průmysl, výrobu elektrických vozidel a komunikace. Navzdory tomu, že jejich celosvětový obchod nepřesahuje „několik miliard Kč“, jejich hodnota pro tyto průmysly je v bilionech Kč.
Gallium je kov, který se používá k výrobě čipů pro mobilní telefony a satelitní komunikaci, jak informuje deník CNBC. Germanium se používá při výrobě optických vláken. Tyto prvky se v přírodě nevyskytují samostatně, ale jsou vedlejším produktem při těžbě jiných kovů jako jsou hliník, zinek a měď.

Čína dominuje výrobě těchto dvou prvků, protože dokázala udržet jejich výrobní náklady nízko. Výroba galia mimo Čínu se stala v podstatě ekonomicky nevýhodnou a v letech 2013-2016 zastavily výrobu galia Kazachstán, Maďarsko a Německo.
Další možností jak získat tyto klíčové prvky je recyklace. V minulém roce začala americká Agentura pro vojenskou logistiku recyklovat optické germanium, které se používá v zbraních. „Odpad ze závodů je už zdrojem dodávek. Germanium se také získává z vyřazených tanků a jiných vojenských vozidel,“ řekl Lu.

Čína nedávno oznámila, že udělila několik nových vývozních licencí pro domácí firmy. Je možné, že se tak dočkáme snížení cen obou prvků, které po omezení vývozu zdražily až o 17 %.

Zdroj: CNN, CNBC