Čínská společnost Shein chce vstoupit na burzu v Londýně
Začátkem června společnost Shein podala důvěrné dokumenty britskému regulačnímu orgánu pro trhy, čímž zahájila kroky směřující k možnému uvedení na londýnskou burzu cenných papírů ještě letos, jak uvádí deník CNBC.
Tato čínská firma začala letos zkoumat možnost vstupu na londýnskou burzu. Plány Shein na vstup na newyorskou burzu byly překaženy kvůli odporu amerických zákonodárců.
Mluvčí společnosti Shein i britského regulačního orgánu Financial Conduct Authority (FCA) odmítli poskytnout komentář. Společnost Shein, známá svými levnými módními kousky, jako jsou topy za 5 dolarů (přibližně 116 korun) a šaty za 10 dolarů (přibližně 232 korun), oficiálně informovala čínský regulační orgán o změně místa plánovaného vstupu na burzu.
Čínská komise mlčí
Čínská komise pro regulaci cenných papírů (CSRC) nereagovala o vyjádření. Britský regulační orgán FCA obvykle potřebuje několik měsíců na posouzení a rozhodnutí o povolení. Pokud FCA i CSRC schválí záměr společnosti Shein, firma bude moci oficiálně oznámit svůj plán vstoupit na londýnskou burzu. Následoval by obvykle čtyřtýdenní proces zahrnující sestavení portfolia a stanovení ceny před začátkem obchodování.
Pokud se Shein rozhodne vstoupit na britský trh, bude pravděpodobně čelit nové vládě.
Někteří zákonodárci zpochybňují vstup na Londýnskou burzu
Někteří významní zákonodárci vyjádřili pochybnosti o vhodnosti společnosti Shein a volají po důkladnější kontrole jejích pracovních postupů, dodavatelského řetězce a využívání výjimek z dovozních daní. Shein reagovala prohlášením, že investuje do zlepšení správy a dodržování předpisů napříč svým dodavatelským řetězcem a že osvobození od dovozních poplatků u nízkohodnotných balíčků není pro její úspěch klíčové.
Žádost společnosti Shein o vstup na londýnskou burzu představuje odklon od jejího původního plánu na uvedení na burzu v USA, který narážel na překážky doma i v zahraničí. Skupina v listopadu tajně podala žádost o IPO u americké Komise pro cenné papíry a burzy a současně požádala CSRC o schválení z Pekingu. CSRC však začátkem roku informovala Shein, že kvůli problémům v jejich dodavatelském řetězci IPO v USA nedoporučí.