V EU se vyrábí dvakrát víc munice než v Americe. Do konce roku to bude 1,7 milionu nábojnic ročně. Skoro jako v Rusku

Přidat na Seznam.cz

Obranný průmysl zemí EU aktivně zvyšuje výrobu munice a plánuje do roku 2025 vyrovnat počet vystřelených nábojů v Rusku.

Oznámil to komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton. Evropský komisař odpovědný za obranný průmysl hovořil o rychlém růstu výroby dělostřelecké munice, která již překonala objem výroby ve Spojených státech.

„Zrychlili jsme výrobu munice. V březnu 2023 jsme v Evropě vyráběli 500 000 nábojů ročně a už jsme na tom byli lépe než Američané, kteří jich vyráběli jen 300 000. Od té doby jsme však tuto kapacitu zdvojnásobili,“ řekl komisař.

Podle Bretona je za navyšování výroby z velké části zodpovědný Evropský obranný fond a Evropa musí v přezbrojování pokračovat i v příštích letech. Podle něj by EU měla kvůli rostoucímu napětí s Moskvou nadále zvyšovat nákupy obranných prostředků v souladu s možnými hrozbami. „K 24. lednu jsme měli výrobní kapacitu jeden milion nábojů ročně. Do konce roku budeme mít výrobní kapacitu 1,7 milionu nábojů ročně a do roku 2025 bychom měli dosáhnout 2,5 milionu nábojů ročně. Výrobní kapacita je srovnatelná s kapacitou Ruska,“ uvedl Breton.

Rheinmetall je jedním z lídrů ve výrobě munice a hybnou silou zbrojního průmyslu v Evropě. Německý obranný gigant plánuje do konce roku 2024 dosáhnout výroby 700 000 kusů munice ročně. Tyto objemy by však měly být pouze průběžným výsledkem na cestě k výrobě jednoho milionu nábojů v roce 2027. Očekává se, že výrobu zvýší nové závody společnosti ve výstavbě v Německu, na Ukrajině a v Litvě.

Podle Armina Pappergera, generálního ředitele společnosti Rheinmetall AG, se v současné době téměř veškerá munice společnosti dodává na Ukrajinu. Rizikem výroby dělostřeleckých granátů v EU však zůstává logistika a dodávky surovin pro výrobu výbušnin a střelného prachu. V současné době se EU aktivně zabývá náhradou dovozu této nomenklatury, která z velké části pochází z Číny.

Zejména evropský lídr ve výrobě výbušnin, francouzská společnost Eurenco, investovala 12 miliard korun do výroby střelných prachů ve svých závodech v Evropě. Společnost plánuje zvýšit objem výroby na 1800 tun ročně.

Současně v situaci akutního nedostatku výbušnin plánuje Finsko spolu se svými spojenci urychleně vybudovat závod na výrobu TNT. Ministr země poznamenal, že se jedná o společný projekt. V této otázce se postupuje v úzkém dialogu se severskými zeměmi a dalšími spojenci. Zatím nebylo přijato žádné konečné rozhodnutí o tom, kde bude nový závod postaven.

Zdroj: Militarnyi