Letušky společnosti Alitalia protestují v ulicích Říma

Přidat na Seznam.cz

Zkrachovalá italská národní letecká společnost Alitalia minulý týden uskutečnila svůj poslední let po 74 letech nepřetržité služby. Posledním plánovaným letem byla zpáteční cesta z Cagliari do Říma, letadlo přistálo ve čtvrtek 14. října krátce po 23. hodině, píše webový portál euronews.com.

Alitalia se více než deset let potýkala s dluhy a v roce 2017 se dostala do zvláštní správy a krátce poté vyhlásila bankrot. Leteckou společnost nahradil nový národní dopravce ITA, který na dokončení převzetí získal od vlády finanční prostředky.

Toto rozhodnutí se však setkalo s rozhořčením poté, co bylo zveřejněno, že ITA zaměstná pouze 3 000 z odhadovaných 10 000 zaměstnanců Alitalie. Představitelé odborů tvrdí, že nový zaměstnanci pracující pro ITA, dostávají podstatně nižší platy. Pro mnohé z nich bitva ještě zdaleka neskončila.

„Jsme tu, abychom vyjádřili především naši bolest a také solidaritu se všemi našimi kolegy, kteří byli nuceni podepsat ponižující smlouvu,“ říká Cristina Poggesiová, jedna z mnoha letušek, které tento týden v Římě protestovaly.

Bývalí zaměstnanci Alitalie si na protest proti převzetí společnosti svlékli své staré uniformy. Stály v řadách na vrcholu Kapitolu, spouštěly tašky přes rameno na dlážděnou dlažbu a pak si pomalu sundávaly saka, sukně a boty na vysokém podpatku. Na sobě měly jen spodní prádlo a jednohlasně křičely „My jsme Alitalia!“.

Bývalí zaměstnanci hodlají tlačit na italskou vládu, aby prodloužila vyplácení podpory v nezaměstnanosti až na pět let. Kritici ITA zpochybňují životaschopnost nové letecké společnosti. Tvrdí, že její velikost, pracovní síla a letecký park jsou navrženy tak, aby byly atraktivní pro zahraniční letecké společnosti, a to ve snaze zajistit dohodu o převzetí.

„Z průmyslového hlediska je to neúspěšný plán, který neslouží zemi, neslouží naší společnosti, od které se žádá obrovské množství peněz, což také vážně ovlivňuje zaměstnance,“ říká odborový předák Antonio Amoroso.

ITA plánuje mimo jiné provozovat lety z Říma a Milána do New Yorku, Tokia, Bostonu a Miami. Mezi evropské destinace budou patřit také Paříž, Londýn, Amsterdam, Brusel, Frankfurt a Ženeva.

Zdroj: euronews.com