Z čeho šílí zubaři při návštěvě pacienta? Tohle nedělejte
Chystáte se k zubaři, jste nervózní, zda na vás nečeká nějaký nepříjemný zákrok a celkově se netěšíte? Věřte, že ani zubaři se na některé pacienty netěší. Především ne na ty, kteří dělají různé přešlapy, nebo nemyslí dostatečně na hygienu ústní dutiny. Nevyčištěné zuby však nejsou jediným problémem.
Nedostatečná zubní hygiena vede logicky ke zhoršení našeho chrupu. Mohlo by se zdát, že zubaři uvítají, když nebudete v ústní hygieně příliš důslední a budete často chodit na zákroky s problémy. Naše ošetření jsou jejich peníze. Jenže opak je pravdou. Pro zubaře je důležité, aby se pacienti ke svým zubům chovali zodpovědně, čistili si zuby pravidelně, správnými pomůckami a ideálně chodili jen na pravidelné kontroly.
K zubaři s nevyčištěnými zuby? Nemyslitelné!
A co když jdeme k zubaři a nevyčistíme si zuby před prohlídkou? To se připravte na to, že dostanete od zubaře minimálně nepěkné kázání. Zubní hygiena je důležitá nejen během dne, ale i před prohlídkou. Nejde jen o to, že zubaři znepříjemníte a prodloužíte práci špinavou ústní dutinou, případně nepříjemným zápachem, ale také hrozí riziko infekcí, pokud bude zubař provádět nějaký zákrok. I když běžíme k zubaři rovnou z práce, není problém vzít si pastu a kartáček s sebou a na toaletě si zuby vyčistit.
Cigárko před ošetřením
Vyčistit si zuby před návštěvou zubaře, je, jak jsme si už napsali výše, důležité. Jenže existují i tací z nás, kteří jsou z návštěvy nervózní, nebo nedokážou potlačit své návyky, a ještě před vstupem do čekárny si dají cigaretu. Pokud kouříte elektronické cigarety nebo vaporizéry, není to takový problém, ale ani tak by se neměly před návštěvou zubaře používat. Ovšem klasická cigareta může zubaři kontrolu i zákrok pěkně znepříjemnit. Představte si, že váš kuřácký dech bude čichat po celou dobu ošetření.

Opar, chřipka a další zdravotní problémy
Máte opar nebo afty? Pak byste měli vědět, že se jedná o infekční onemocnění a zubař není povinen vás v takovém případě ošetřit. Přesto spoustu pacientů chodí s těmito problémy, aniž by je dopředu hlásili. Je pravda, že na kontrolu se mnohdy dávají termíny i půl roku dopředu a nikdo předem neví, zda budete opar v tu chvíli mít. Pokud se tak stane, vždy raději zavolejte do ordinace, vysvětlete problém a požádejte o nový termín. Totéž platí ve chvíli, kdy onemocníte. Chřipka, angína nebo jakákoliv viróza, které jsou nakažlivé, do ordinace zubního lékaře nepatří.
Najedený nebo hladový?
Pokud máte jít k zubaři, je dobré se před tím alespoň trochu najíst. Není sice vhodné jíst těžce stravitelná jídla, ale pokud přijdete zcela hladoví, mohou nastat komplikace. I když nebude použita anestezie, zubař vás může po zákroku (hlavně plombě nebo trhání) upozornit, abyste několik hodin nejedli a nekousali. Pokud nejste najedení, budete trpět hladem ještě dlouho po návštěvě zubaře.
Větší problém pak přinese anestezie. Ta má v sobě přísadu, jež způsobuje rychlý úbytek cukru v krvi. Pokud nebudete najedení, můžete pociťovat nevolnost, slabost, nebo dokonce omdlívat. Každý zubař se proto před zákrokem ptá, zda jste něco jedli. Pokud zalžete, nemá šanci si vás ani „pohlídat“, aby se vám neudělalo zle.
Lhaní o zdravotních problémech nebo alergiích
I když se může zdát, že nejste povinni u zubaře hlásit informace o dalším zdravotním stavu a lécích, které berete, je to nutné. I zubař může použít anestetika či další léky k ošetření, které se s těmi vašimi, popř. s vaším zdravotním stavem, nemusí snést. To stejné platí o alergiích. Vhodné je hlásit alergie – hlavně na určité léky a látky používané ve zdravotnictví – dopředu. Správný zubař se vás ale před zákrokem sám zeptá. Důležité je takové informace nezatajit.
Dodržuje čas a termín objednání
Pokud jste objednaní na kontrolu či zákrok na konkrétní čas a v konkrétní den, je potřeba vše dodržet a být v čekárně včas. Zubaři mají často mnoho pacientů objednaných a mezitím někdy ještě berou pacienty, kteří přišli neplánovaně s bolestí. Proto je pro ně každá minuta vzácná. Pokud navíc na naplánovanou schůzku nedorazíte vůbec, můžete počítat i s pokutou. Ne vždy má však pacient povinnost pokutu platit. Zubní lékař má právo účtovat pacientovi pokutu za nedodržený termín pouze v případě, že s tím pacient smluvně souhlasil. Pokud pacient odmítne smluvní dokumentaci podepsat, pak lékař nemá právo pokutu vymáhat. Může však pacienta vyřadit z databáze.
Choďte na kontroly pravidelně
Na kontroly k zubnímu lékaři bychom měli chodit pravidelně. Podle lékařů je ideální pravidelná kontrola dvakrát do roka. Při bolestech zubů nebo plánovaných zákrocích samozřejmě navštívíte zubaře častěji. Někteří z nás ale chodí na kontrolu jen jednou za pár let, nebo, což je ještě horší, jen když je zuby začnou bolet. To je samozřejmě špatně. Nejen, že z vás zubař nebude mít radost, ale dokonce vás může vyřadit z databáze pacientů. Nového zubního lékaře pak budete hledat těžko.
Zdroj:
LKS