Turecká lira klesá na nové rekordní minimum

Přidat na Seznam.cz

Po slovním útoku tureckého prezidenta Erdogana na deset velvyslanců se analytici obávají dalšího zhoršení již tak velmi křehkých hospodářských podmínek, píše webový portál sueddeutsche.de.

Turecká lira na začátku týdne klesla vůči dolaru na nové rekordní minimum 9,8545 liry – po 9,74 dolaru v neděli večer. Prezident Recep Tayyip Erdogan o víkendu vystupňoval konflikt se západními zeměmi kvůli lidskoprávnímu aktivistovi Osmanu Kavalovi a prohlásil velvyslance Německa, USA, Francie a dalších sedmi západních zemí za nežádoucí osoby. Zda po jeho slovech bude následovat vyhoštění velvyslanců, je zatím otevřené.

Analytici se obávají, že současný vývoj by mohl vést k dalšímu zhoršení již tak velmi křehkých hospodářských podmínek v Turecku.

V minulosti Erdogan opakovaně nesplnil své hrozby vůči zahraničním partnerům. Opoziční politici v Turecku o víkendu také uvedli, že prezident chtěl eskalací pouze odvést pozornost od ekonomických problémů Turecka.

Tři hlavní státní věřitelé, Ziraat, Vakif a Halkbank, by měli snížit úrokové sazby u firemních, osobních, hypotečních a dalších úvěrů o celé dva procentní body, uvedli v neděli lidé obeznámení s těmito plány. Centrální banka překvapivě snížila základní úrokovou sazbu z 18 na 16 procent. Ekonomové tento krok kritizovali také s ohledem na míru inflace v Turecku, která nedávno vzrostla na 19,6 %.

„Politika centrální banky spočívající ve snižování úrokových sazeb v prostředí rostoucí inflace a oslabující měny, pravděpodobně oba problémy ještě prohloubí, protože bude dále podporovat odliv kapitálu a odrazovat od investic,“ uvedli například analytici společnosti Stratfor.

Jedna z nejdůležitějších otázek investorů se také točí kolem nezávislosti centrální banky. Erdoğan je zapřísáhlým odpůrcem úrokových sazeb a poslední guvernéry centrálních bank vyhodil kvůli rozdílným názorům na měnovou politiku.

Zdroj: sueddeutsche.de