Sankce nefungují? Ruský export ropy dosáhl v dubnu na nejvyšší úroveň od invaze na Ukrajinu

Přidat na Seznam.cz

Ruský vývoz ropy vzrostl v dubnu na nejvyšší úroveň od invaze na Ukrajinu a navzdory západním sankcím zvýšil příjmy o 1,7 miliardy dolarů (přes 37 miliard Kč), uvedla v úterý Mezinárodní agentura pro energii, jak píše deník The Moscow Times.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) se sídlem v Paříži uvedla, že ruský vývoz se minulý měsíc zvýšil o 50 000 barelů denně na 8,3 milionu barelů denně.

„Rusko ve skutečnosti možná zvyšuje objemy, aby nahradilo ztracené příjmy,“ uvedla IEA ve své měsíční zprávě o trhu s ropou.

Příjmy země z vývozu ropy se v dubnu zvýšily o 1,7 miliardy dolarů na 15 miliard dolarů, což však bylo o 27 % méně než ve stejném měsíci roku 2022. Ruské daňové příjmy z ropného a plynárenského sektoru se meziročně snížily o 64 %, uvedl deník Financial Times.

Skupina sedmi bohatých zemí (G7) a Austrálie stanovily v koordinaci s Evropskou unií cenové limity na ruské ropné produkty a ropu ve snaze omezit klíčový zdroj financování války na Ukrajině.

EU rovněž uvalila embargo na klíčový vývoz ropy z této země.

V reakci na to Rusko pohrozilo, že odřízne od trhu země a společnosti, které cenový strop dodržují.

Rovněž oznámilo snížení produkce o 500 000 barelů denně, zatímco jeho spojenci ve skupině producentů ropy OPEC+, včetně Saúdské Arábie, se rovněž dohodli na snížení těžby.

IEA uvedla, že produkce ropy v Rusku se v dubnu držela zhruba na stejné úrovni 9,6 milionu barelů denně a že země musí v květnu snížit produkci o dalších 300 000 barelů denně, aby se dostala do souladu.

„Zdá se, že Rusko má jen málo problémů s hledáním ochotných kupců pro svou ropu a ropné produkty, často na úkor ostatních členů OPEC+ na dvouúrovňovém trhu, který vznikl po vstupu embarga v platnost,“ uvedla IEA.

Agentura uvedla, že Čína a Indie představují téměř 80 %, kam se vyváží ruská ropa.

Očekává se také, že vystoupení Číny z téměř tříletého omezení kvůli covid-19, zvýší v letošním roce světovou poptávku po ropě, neboť IEA zvýšila svou prognózu o 2,2 milionu barelů denně na průměrných 102 milionů barelů denně. To je o 200 000 barelů denně více než předchozí prognóza.

Zdroj: themoscowtimes.com, ft.com, redakčně upraveno