Rusko tvrdí, že provedlo první splátku dluhu, aby se vyhnulo bankrotu

Přidat na Seznam.cz

Rusko ve čtvrtek prohlásilo, že provedlo platby investorům, přestože má zmrazená aktiva v rámci západních sankcí a vyhýbá se nesplácení svých dluhů, informuje deník Euronews a portál televize CNBC.

„Platební příkaz na splacení úroků z dluhopisů v celkové hodnotě 117,2 milionu dolarů byl proveden,“ uvedlo ruské ministerstvo financí ve svém prohlášení, informuje CNBC.

Tento týden se objevily obavy, že vzhledem k přísným opatřením vůči ruským bankám v reakci na válku na Ukrajině Rusko platby nezaplatí.

Západní sankce uvalené na ruskou centrální banku brání této instituci použít téměř polovinu ze svých devizových rezerv ve výši 640 miliard dolarů na splácení závazků vůči věřitelům.

Co je to platební neschopnost?

Země získávají peníze na financování svého rozpočtu vydáváním státních dluhopisů. Investoři a instituce po celém světě tyto dluhopisy kupují s předpokladem, že své peníze dostanou zpět díky vyšším úrokovým sazbám. Splátky mají být provedeny včas.

Tento státní dluh je obvykle vlastněn v zahraničních měnách, což znamená, že vláda, která se potýká s problémy, nemůže jednoduše natisknout více peněz své národní měny, aby měla rychlý přístup k likviditě a uklidnila své věřitele.

Když se hospodářská krize stane obzvláště náročnou, může se stát, že zadlužená země nebude schopna splatit některé nebo dokonce všechny své nahromaděné dluhy.

Pokud vláda nesplní splátku, země se oficiálně dostane do platební neschopnosti.

Kromě obrovských ztrát pro investory má platební neschopnost často zničující důsledky pro občany a podniky a může vést k dlouhodobému poškození pověsti.

Zdroj: Euronews, CNBC