Rusko možná přijde o svého spojence. Srbsko by mohlo na něho uvalit sankce

Přidat na Seznam.cz

Nejsem z toho nadšený, ale Srbsko možná bude muset uvalit sankce na Rusko, přiznal srbský prezident Aleksandar Vučić v projevu v Národním shromáždění Republiky Srbsko. Srbské orgány se dříve odmítly připojit k mezinárodním sankcím uvaleným na Rusko, uvedl webový portál Bankier a portál Money.

„Nevím, jak dlouho ještě budeme schopni vydržet a nepřipojit se k sankcím uvaleným na Rusko,“ řekl Vučić. V „balkánském kotli“ se pro Rusko může mnohé změnit. „Neustále platíme za to, že je nepřijímáme, ale je to otázka politické volby našich úřadů,“ dodal.

Již dříve, během mimořádného zasedání srbského parlamentu věnovaného dialogu s Kosovem, vznesla jedna z vůdkyň opozice Marinika Tepićová požadavek na vládu, aby se Bělehrad přizpůsobil zahraniční politice Evropské unie. Uvalme na Rusko sankce, nebo přijměme alespoň jejich část, abychom se vyhnuli riziku zavedení sankcí proti nám, zdůraznila.

Ačkoli Bělehrad při hlasování v OSN odsoudil ruskou agresi proti Ukrajině, srbské úřady se odmítají připojit k mezinárodním sankcím uvaleným na Rusko.

Prezident Aleksandar Vučić opakovaně prokázal své proruské sympatie, což potvrdila i velmi výhodná dohoda o dodávkách plynu, kterou Bělehrad podepsal s Gazpromem v květnu 2022, a také dohoda s Maďarskem o výstavbě ropovodu, který bude Srbsko zásobovat ruskou ropou Urals.

V Srbsku tvoří dovoz plynu z Ruska až 81 %. Ruský plyn byl dosud přepravován prostřednictvím prodloužení podmořského plynovodu TurkStream za nižší než tržní ceny. Společnost Gazprom je jediným dodavatelem zemního plynu a většinovým vlastníkem obou plynovodů, kterými je ruský plyn dodáván do Srbska. Kromě toho je společnosti Gazprom spoluvlastníkem srbského zásobníku plynu Banatski Dvor.

Právě Gazprom přímo nebo prostřednictvím dceřiných společností ovládá srbský ropný průmysl.

Zdroj: bankier.pl, money.pl