OPEC+ prodlužuje snížení těžby ropy do roku 2025. Ceny jsou utlumené

Přidat na Seznam.cz

Skupina předních producentů ropy známá jako OPEC+ se v neděli dohodla na prodloužení loni oznámeného snížení těžby do roku 2025.

Skupina ve svém prohlášení uvedla, že prodlouží snížení o 1,65 milionu barelů denně, oznámené v dubnu 2023, do konce roku 2025. Toto snížení mělo vypršet na konci letošního roku. Rovněž prodlužuje snížení o 2,2 milionu barelů denně, oznámené v listopadu, do konce září letošního roku.

Skupina rovněž zveřejnila požadavky na těžbu v roce 2025 pro členské i nečlenské země, které byly v podstatě stejné jako v letošním roce. Produkční kvóta Spojených arabských emirátů se zvýšila o 300 000 barelů denně. Zvýšení „bude postupně zaváděno“ od ledna do září 2025, uvedla skupina.

Nedělní rozhodnutí znamenají, že skupina OPEC+ bude pokračovat v omezování dodávek nejméně po dobu příštích 18 měsíců, ale postupně začne dodávat část barelů navíc zpět na trh ještě v tomto roce. Navzdory omezením ze strany OPEC+, která celkově odpovídají přibližně 5,7 % celosvětové nabídky ropy, a přetrvávajícímu napětí na Blízkém východě klesly světové ceny ropy od dosažení pětiměsíčního maxima na začátku dubna přibližně o 11 %.

Snížené ceny jsou částečně důsledkem rekordní těžby ropy v USA, která zvýšila celosvětovou nabídku, a obav z poklesu poptávky v Číně – největším světovém dovozci ropy, a dalších velkých ekonomikách.

Mezinárodní agentura pro energii ve své poslední měsíční zprávě snížila prognózu růstu světové poptávky po ropě v letošním roce o 140 000 barelů denně na 1,1 milionu barelů denně s odkazem na slabou poptávku ve vyspělých ekonomikách, zejména v Evropě.

I přes slabší prognózu růstu by mohlo dojít k omezení nabídky. IEA očekává, že celosvětová nabídka se v letošním roce zvýší pouze o 580 000 barelů denně. V březnu agentura se sídlem v Paříži uvedla, že pokud OPEC+ prodlouží omezení těžby do konce roku, očekává v roce 2024 deficit nabídky.

Nedělní rozhodnutí OPEC+ se časově shoduje s prodejem dalších akcií Saúdské Arábie v její ropné společnosti Aramco. Vláda prodává necelé 1 % společnosti kótované na burze v Rijádu v rámci dohody, která by mohla přinést 300 miliard korun na projekty diverzifikace ekonomiky.

Zdroj: CNN Business