Německo zastavuje projekt plynovodu Nord Stream 2

Přidat na Seznam.cz

Německo podnikne kroky k pozastavení certifikace plynovodu Nord Stream 2 z Ruska s ohledem na vyhrocenou situaci na Ukrajině, oznámil v úterý kancléř Olaf Scholz, informuje server Remix a deník Politico.

V rozhovoru s novináři v Berlíně Scholz odsoudil invazi ruských vojsk do oblasti Donbasu na východě Ukrajiny jako „vážné porušení mezinárodního práva“ a prozradil, že vzhledem k tomu, že západní spojenci začínají na Moskvu uvalovat trestní sankce, musí být nyní „přehodnocen status plynovodu Nord Stream 2“.

„Nyní se to ubírá novou cestou. Bude to určitě chvíli trvat,“ řekl Scholz novinářům v souvislosti s projektem.

Plynovod, který byl dokončen v září loňského roku, čeká na certifikaci před uvedením do plného provozu, což se již zkomplikovalo poté, co mu německý regulační úřad odmítl udělit licenci kvůli vlivu, který měl na řízení toku plynu ruský většinový státní podnik Gazprom

Plynovod vede souběžně s prvním stejnojmenným podmořským plynovodem, který na rozdíl od mnoha zámořských plynovodů dodává plyn přímo z Ruska do Německa a obchází země jako Polsko a Ukrajina.

Spojené státy, Velká Británie, Polsko a Ukrajina se postavily proti výstavbě dalších přímých propojení z ruských plynových polí do Evropy, protože se obávají, že ještě větší závislost na zemním plynu z Ruska ještě více upevní moc, kterou má tato země nad Evropou.

„Dnes jsem požádal ministerstvo hospodářství, aby stáhlo stávající zprávu o analýze bezpečnosti dodávek,“ potvrdil Scholz.

„Zní to technicky, ale je to nezbytný administrativní krok, aby nyní nemohla proběhnout žádná certifikace plynovodu, bez této certifikace nemůže být Nord Stream 2 uveden do provozu,“ uzavřel. Informuje na svých stránkách Politico.

Německo a mnoho dalších zemí v Evropě jsou velmi závislé na ruském plynu, přičemž plynovod Nord Stream 2 je plánován jako způsob, jak Německu zajistit spolehlivý a cenově výhodný zdroj energie poté, co se země rozhodla postupně opustit jadernou energii.

V současné době dodává ruský Gazprom do Německa 55 % zemního plynu a zásobníky plynu v Německu jsou naplněny pouze z 31 %.

Zdroj: Remix, Politico