Kyrgyzstán se obává sankcí ze Západu. Přestane proto přijímat ruské platební karty Mir

Přidat na Seznam.cz

Kyrgyzstán přestane přijímat ruské platební karty Mir kvůli obavám, že by to mohlo vystavit finanční sektor země západním sankcím, uvedl v úterý národní platební operátor a informoval o tom server The Moscow Times.

Spojené státy v únoru uvalily sankce na organizaci, která stojí za ruským systémem platebních karet Mir, a vyvíjejí tlak na třetí země kvůli jejich finančním vazbám na Moskvu.

Kyrgyzské Mezibankovní zpracovatelské centrum v úterý uvedlo, že „od 5. dubna přestane obsluhovat bankovní karty ‚Mir'“, aby „minimalizovalo riziko sekundárních sankcí“.

Odvolávalo se přitom na únorové rozhodnutí amerického ministerstva financí uvalit sankce na ruský Národní systém platebních karet, který je provozovatelem společnosti Mir.

Banky v této středoasijské zemi přestaly karty Mir většinou používat již v roce 2022, ale toto rozhodnutí demonstruje účinek stupňujícího se tlaku Západu, který je vyvíjen na spojence Ruska.

Někteří západní představitelé vyjádřili obavy, že Kyrgyzstán, ruský spojenec, který je součástí Moskvou vedené bezpečnostní aliance a celní unie, se stal zadními vrátky pro zboží, které se dostává do Ruska.

Obchod mezi několika západními zeměmi a zeměmi jako Kyrgyzstán a Arménie prudce vzrostl od roku 2022, kdy Západ uvalil na Rusko sankce kvůli jeho ofenzivě na Ukrajině.

Spojené státy varovaly spojence a partnery Moskvy, že se na ně zaměří, pokud bude mít Washington podezření, že pomáhají Rusku vyhnout se sankcím.

Arménské banky o víkendu přestaly zpracovávat platby prostřednictvím karet Mir, rovněž s odkazem na riziko sekundárních sankcí.

Zdroj: The Moscow Times