Hliník dosahuje rekordních hodnot, zatímco ropa a pšenice jsou kvůli problémům s dodávkami na mnohaletých maximech

Přidat na Seznam.cz

Komoditní trhy dnes prodloužily svůj silný růst a hliník, uhlí a palmový olej dosáhly nových rekordů, informuje deník RTE a deník Latesty.

Ceny ropy a pšenice rovněž dosáhly mnohaletých maxim, protože ruská invaze na Ukrajinu narušila globální toky surovin.

Postavení Ruska jako předního dodavatele na trzích s ropou, plynem, kovy, obilím a lodní dopravou utrpělo, když tvrdé sankce uvalené na několik ruských subjektů po invazi Moskvy na Ukrajinu narušily několik kritických dodavatelských řetězců surovin.

Ceny hliníku na londýnské burze kovů v letošním roce vzrostly o 30 %. Futures na pšenici v USA jen tento týden vzrostly o 25 %, protože trhy se snaží zohlednit dopad potenciální ztráty ruských dodávek, pokud mezinárodní společenství zavede další trestná opatření proti Moskvě.

Podle dvou zdrojů obeznámených s touto záležitostí připravují Spojené státy balíček sankcí zaměřený na další ruské oligarchy a jejich společnosti a majetek, protože Washington zvyšuje tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Cena ropy Brent poprvé od února 2013 vzrostla nad 118 dolarů za barel, protože kupující se potýkali s problémy s financováním a přepravou, které tento týden ochromily nákupy od třetího největšího producenta ropy.

V oblasti průmyslových kovů vzrostl hliník o 2,3 % na historické maximum 3 650 USD (zhruba 84 200 Kč) za tunu, zatímco nikl se vyšplhal o více než 4 % na 26 935 USD (zhruba 621 900 Kč) za tunu, když se obchodníci snažili zohlednit ztrátu dodávek ze strany Ruska.

Pokud jde o obiloviny, podle odhadů amerického ministerstva zemědělství měly Rusko a Ukrajina v roce 2021 představovat 28,5 % celosvětového vývozu pšenice, takže světové ceny pšenice vyrazily vzhůru ve snaze vyrovnat se s velkým poklesem dodávek z obou zemí.

Na Rusko a Ukrajinu také připadá 19 % vývozu kukuřice a 80 % vývozu slunečnicového oleje, který konkuruje sójovému a palmovému oleji, informuje Latesty.

Zdroj: RTE, Latesty