Ekonomiky čelí inflaci, obavy trhu rostou

Přidat na Seznam.cz

Světové ekonomiky se potýkají s čím dál trvalejšími inflačními tlaky. Na začátku léta se zdálo, že jde pouze o dočasné faktory, s příchodem růstu cen energetických komodit však inflace může být trvanlivější, což dělá vrásky na čelech centrálních bankéřů, píše portál Investrends.

Německo v pozornosti investorů 
V Německu byly zveřejněny data inflace, které předčily očekávání analytiků. Růst spotřebitelských cen je za září na úrovni 4,1% oproti srpnovým 3,9%. Jde o nejrychlejší tempo růstu od roku 1992. Důvodem jsou vyšší ceny energií, narušené dodavatelsko-odběratelské řetězce a zvýšené ceny zboží a služeb v hotelnictví a gastro průmyslu, které dohánějí zameškané. Není vyloučeno, že růst cen energií se promítne do zdražování zboží a služeb v rámci celého spektra, přičemž koncem roku může Německo atakovat hranici inflace 5%. Tento týden byly v zemi zveřejněny také data z trhu práce, míra nezaměstnanosti skončila na úrovni 5,5%. Je už jen 0,5% nad úrovní před pandemií.

Nečekané zvýšení úrokových sazeb
Centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na 1,5% z 0,75%. Jde o nejprudší růst od roku 1997. Toto zvýšení bylo pro trhy překvapivé, protože se očekávalo, že sazby zůstanou beze změny. Nepříznivě se to projeví na cenách úvěrů a hypoték, které zdraží, protože se odvíjejí od základní úrokové sazby. Banka tímto zvýšením krotí inflační tlaky v zemi, které však pocházejí zejména z růstu cen vstupů a z narušených dodavatelských řetězců. Inflace v České republice dosahuje 4,1%, což je nejvyšší hodnota od roku 2009. V reakci na zvýšení sazeb posílil kurz koruny vůči euru na nejsilnější úrovně od začátku pandemie. Za 1 euro dnes dostanete „jen“ 25,3 koruny.

Zdroj: investrends.ch