Západní firmy dominují ruskému trhu i v roce 2023

Přidat na Seznam.cz

Podle žebříčku 50 největších zahraničních společností v Rusku, který sestavil časopis Forbes Russia, dominovaly ruskému trhu i v roce 2023 americké, francouzské a německé společnosti, a to navzdory odlivu západních firem, které vyvolala válka na Ukrajině, uvedl deník The Moscow Times.

Nejnovější žebříček, v němž se prosadily i čínské společnosti, odráží významné geopolitické změny, k nimž došlo od ruské invaze do sousedního státu v únoru 2022. Dvaadvacet z padesáti největších zahraničních společností časopisu Forbes z roku 2022 se od té doby z Ruska stáhlo.

Spojené státy byly nicméně nejpočetněji zastoupenou zemí v žebříčku Forbes Russia 2023, přičemž osm z deseti amerických společností uvedených v roce 2022 se v nejnovějším žebříčku objevilo znovu.

Na druhém místě se umístila Čína, která má v žebříčku pro rok 2023 šest společností, zatímco loňská dvojka Německo se dělí o třetí místo s Francií a Tureckem po pěti společnostech.

Z válečného posunu nejvíce vytěžily čínské automobilky a výrobci spotřební elektroniky, jejichž tržby vzrostly dvouciferným tempem, poznamenal ruský Forbes.

Bělorusko, Itálie, Thajsko a Kazachstán se poprvé ucházely o místa v první padesátce, zatímco Španělsko, Lotyšsko a Švédsko ze seznamu zmizely.

Mezi pozoruhodné absence v nejnovějším seznamu patří německá automobilka a v roce 2022 největší zahraniční společnost v Rusku Volkswagen, stejně jako francouzský Renault (3. místo v roce 2022), Apple (5. místo), Toyota (7. místo) a Samsung (9. místo).

Podle časopisu Forbes Russia se letos na prvním místě umístil francouzský prodejce domácích potřeb Leroy Merlin s odhadovanými tržbami v Rusku ve výši 529,7 miliardy rublů (přes 123,5 miliardy Kč).

Stejně jako mnoho dalších západních společností i Leroy Merlin oznámil, že plánuje předat kontrolu nad svými ruskými obchody místnímu vedení, dokud to neschválí Kreml. Hrozící odchod diskvalifikuje společnost Leroy Merlin ze seznamu Forbes Russia pro rok 2024.

Od prosince Kreml nutí zahraniční společnosti opouštějící zemi, aby prodávaly svá aktiva ruským kupcům s 50% slevou a účtoval jim výstupní poplatek ve výši nejméně 10 % hodnoty transakce.

Podle Kyjevské ekonomické školy zůstala v zemi po invazi Moskvy na Ukrajinu více než polovina z 1 871 společností s evropskými vlastníky působících v předválečném Rusku.

Zdroj: themoscowtimes.com, forbes.ru, redakčně upraveno