OPEC možná brzy ztratí vliv na světové ceny ropy
Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) by hrozící přebytek světové nabídky ropy mohl „zmařit“ pokusy Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců (OPEC+) podpořit ceny snížením produkce.
IEA se sídlem v Paříži ve středu uvedla, že očekává, že růst světové produkce ropy – v čele se Spojenými státy a dalšími zeměmi Severní a Jižní Ameriky. Světový polštář volné (ropné) kapacity zvedne na úroveň, která byla zaznamenána pouze jednou, a to během pandemie koronaviru, kdy se ceny ropy propadly.
Podle prognóz, které agentura zveřejnila ve své střednědobé zprávě o trhu s ropou, bude do roku 2030 celosvětová nabídka ropy převyšovat poptávku o nepředstavitelných 8 milionů barelů denně.
„To je velký, velký přebytek a… možná jeden z nejvyšších v historii,“ řekl novinářům Fatih Birol, výkonný ředitel IEA.
Tento přebytek by mohl narušit současnou strategii řízení trhu OPEC+ zaměřenou na podporu cen“, uvedla agentura ve své zprávě a dodala, že přebytek by mohl vyústit v „prostředí nižších cen“.
IEA rovněž předpovídá, že růst celosvětové poptávky po ropě se bude ve zbytku desetiletí postupně zpomalovat a v roce 2029 dosáhne svého vrcholu, zatímco v následujícím roce se mírně sníží.
Agentura uvedla, že jedním z hlavních důvodů pomalejšího růstu poptávky po ropě bude zrychlující se zavádění technologií čisté energie, včetně prudce rostoucího prodeje elektromobilů.
OPEC+ omezuje těžbu již přibližně dva roky ve snaze zabránit vzniku obrovského přebytku nabídky, který by mohl snížit ceny a poškodit ekonomiky členských států závislé na ropě. Snížení produkce činí přibližně 5,7 % celosvětové nabídky ropy.
Začátkem tohoto měsíce se skupina dohodla na prodloužení těchto hlubokých omezení těžby ropy až do roku 2025, ale zároveň uvedla, že od 1. října začne postupně některé škrty rušit.
Navzdory těmto škrtům měly ceny ropy v posledních měsících klesající tendenci.
Utlumené ceny ropy byly částečně důsledkem rekordní těžby ropy v USA, která zvýšila globální nabídku, a obav z poklesu poptávky v Číně – největším světovém dovozci ropy, i v dalších velkých ekonomikách.
Zdroj: CNN