OECD: Většině Evropy bude trvat tři roky, než se zotaví z pandemie

Přidat na Seznam.cz

Očekává se, že mnohým evropským ekonomikám bude trvat téměř tři roky, než se zotaví na úroveň před pandemií, přestože se globální vyhlídky zlepšují s tím, jak se země otevírají a zavádějí očkovací programy, informuje na svých stránkách saudigazette.com.sa.

Tvrdí to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém každoročním ekonomickém výhledu. Organizace uvádí, že po katastrofálním období, které následovalo po pandemii COVID-19, se celosvětové hospodářské oživení zrychlilo.

Hlavní ekonom OECD Laurence Boone uvedl, že ekonomické vyhlídky „se v posledních měsících výrazně zlepšily“. Důvodem jsou úlevy a stimulační opatření ve vyspělejším světě, uvedl. Předpovídá, že světová produkce vzroste o 5,8 %, čímž zvýšil svůj odhad z 4,8 % během předchozího výhledu v prosinci.

Předpokládané letošní oživení následuje po loňském poklesu o 3,5 % a bylo by nejrychlejší od roku 1973. Přestože však OECD uvedla, že většina světa dosáhne předpandemické úrovně produkce do konce roku 2022 a upozornila, že to zdaleka nestačí.

Organizace se sídlem v Paříži uvedla několik hrozeb pro obnovu, včetně nedostatku vakcín v chudších zemích, které mají méně prostředků na pomoc. „Obnovené oslabení růstu způsobené virem by bylo obtížněji tlumitelné, což by vedlo k dalšímu nárůstu akutní chudoby“ a zvýšilo riziko finanční krize, uvedla OECD ve své prognostické zprávě.

„To je o to znepokojivější, že bez ohledu na dopad na životy a živobytí, globální ekonomické a sociální náklady na udržování uzavřených hranic převyšují náklady na širší zpřístupnění vakcín, testů a zdravotnického materiálu v těchto zemích.“

Zpráva uvádí, že dokud nebude očkována převážná většina světové populace, „všichni zůstaneme zranitelní vůči výskytu nových variant“.

Zatímco některým zemím se již podařilo překonat ekonomickou úroveň před pandemií, například Číně. Eurozóna a Spojené království čelí v letech 2021 a 2022 sníženému výkonu ve srovnání s odhady OECD z listopadu 2019.

OECD podle svých údajů předpovídá, že Eurozóna i Spojené království budou na konci roku 2022 stále zaostávat za předpandemickou prognózou o více než jeden procentní bod.

Zdroj: saudigazette.com.sa