Německo plánuje investici do produkce čipů. Jedná se o částku přibližně 20 miliard eur

Přidat na Seznam.cz

Německo plánuje v příštích letech investovat do polovodičového průmyslu přibližně 20 miliard eur (přes 481 miliard Kč), uvedlo v úterý ministerstvo hospodářství v souvislosti s rostoucím znepokojením nad nestabilitou dodavatelského řetězce a závislostí na Jižní Koreji a Tchaj-wanu, uvedl portál Market Screener.

Země dokázala přilákat světové výrobce čipů k založení továren nabídkou dotací v rámci zákona o čipech EU, jehož cílem je zdvojnásobit podíl bloku na celosvětové výrobě čipů na 20 % do roku 2030.

Společnost Intel minulý měsíc představila plán utratit více než 30 miliard eur za výstavbu dvou továren na výrobu čipů v Magdeburku, což je největší zahraniční investice v historii Německa.

Ministerstvo uvedlo, že tchajwanský výrobce polovodičů TSMC rovněž projevil zájem o investici do závodu na výrobu polovodičů v Německu a že ministerstvo je s touto společností v úzkém kontaktu ohledně rozhodnutí o investici.

TSMC, největší smluvní výrobce čipů na světě, jedná s německou spolkovou zemí Sasko od roku 2021 o výstavbě výrobního závodu v Drážďanech.

Z celkového balíku získá Intel dotace v hodnotě téměř 10 miliard eur. Zbytek by připadl dalším výrobcům čipů včetně společností Infineon, Globalfoundries a TSMC.

Peníze budou čerpány z Fondu pro klima a transformaci od roku 2024, uvedlo ministerstvo a dodalo, že může poskytnout finanční prostředky na jednotlivé projekty až po schválení Evropskou komisí, uvedl portál Automotive News.

Zatímco Německo nezveřejnilo, jaká částka půjde společnosti TSMC, společnost GlobalFoundries kritizovala dotace Berlína svému tchajwanskému rivalovi, přičemž její generální ředitel Thomas Caulfield řekl, že tyto fondy „naruší hospodářskou soutěž.“

Zdroj: europe.autonews.com, marketscreener.com, redakčně upraveno