Fast-fashion značka Shein čelí soudnímu sporu. Již z minulosti čelila obviněním z využívání dětské práce a neférových pracovních podmínek

Přidat na Seznam.cz

Kontroverzní značka Shein je vyhlášená tím, že módní kousky lze u ní pořídit za zlomek ceny jiných prodejců. Nyní je obviněna návrháři z vydírání a z porušování autorských práv. Již v minulosti navíc značka čelila kritice kvůli udržitelnosti a využívání dětské práce. Ačkoliv popularita značky je vysoká, etičnost se u obchodu stává velkým otazníkem.

Soudní spory

V nejnovější žalobě podali návrháři nezávisle na sobě na společnost Shein žalobu, v níž je uvedeno, že společnost používá algoritmus k identifikaci trendových kousků a jejich kopírování. Třemi umělci, kteří společnost žalují, jsou Krista Perry, Larissa Martinez a Jay Baron. Podle deníku Euronews tvrdí, že společnost Shein vytvořila skutečně přesné kopie jejich návrhů, na která se vztahují autorská práva, a že tento proces je nedílnou součástí designového procesu a organizační struktury společnosti.

Žalobci tak utrpěli značnou škodu na svém podnikání a snížení hodnoty svých návrhů a umění, svých práv a v neposlední řadě i své pověsti. Podle návrhářů společnost navíc používá algoritmu k identifikaci rostoucích módních trendů, přičemž tyto údaje využívala k výrobě velmi malého množství svého zboží určeného k prodeji. Tím, že je využita práce menších a nezávislých návrhářů, je podle žalobců nepravděpodobnější, že by porušení předpisů bylo povšimnuto. Na tomto algoritmu značka tak vydělala miliardy dolarů.

Kromě toho navíc čelí žalobě RICO, což je federální zákon určený k boji proti organizovanému zločinu ve Spojených státech. Jednotlivci nebo organizace mohou tento zákon využít k podání občanskoprávních žalob proti údajným vyděračským aktivitám prováděným jako trvající zločinecký podnik.

Předchozí obvinění a kontroverze

Fast-fashion obchody, stejně tak tedy i Shein, využívají tzv. sweatshopy, v nichž jsou pracovníci zanedbáváni z hlediska pracovních podmínek a pracují za mizernou mzdu. U Sheinu pracovníci pracují sedm dní v týdnu, mají 18 hodinové směny a základní mzdu tvoří 556 dolarů (11 500 korun) měsíčně, přičemž denně musí vyrobit 500 kusů oblečení, uvádí web Brightly. Na visačkách z továrny navíc pronikly místy například i vzkazy od pracovníků s žádostmi o pomoc. Tyto kauzy byly velmi řešeny na sociálních sítích, a i přes obranu a vyjadřování mluvčího Sheinu jeho kontroverze kvůli neetičnosti stoupá.

Zdroje: euronews.com, brightly.eco.