Automobilka Nikola připouští, že její bývalý šéf lhal investorům

Přidat na Seznam.cz

Americký startup Nikola Corporation, dříve známý jako Nikola Motor, který byl považován i za Teslu v oblasti nákladní dopravy, připouští, že zakladatel společnosti a dnes již její bývalý šéf Trevor Milton zaváděl investory. Na lep mu přitom skočil např. i koncern GM.

V září minulého roku přišla společnost Hindenburg Research, která sama sebe popisuje jako specialistu na forenzní finanční výzkum, s tvrzením, že Nikola Motor v minulosti zaváděla investory i veřejnost.

Ve své zprávě ohledně společnosti Nikola uvádí, že na základě dále uvedeného věří, že Nikola je „složitý podvod postaven na desítkách lží“. Jednou ze lží, na které upozornila, má být i to, že vodíkově-bateriový tahač Nikola One, který byl prezentován v rámci videa s názvem „elektrický tahač Nikola One v pohybu“, nebyl funkční.

Americký e-mobility startup na obvinění zareagoval slovy, že společnost Hindenburg Research je prodejce, který manipuluje trh, aby profitoval z poklesu cen akcií. Zdá se však, že minimálně některé odhalení analytické společnosti Hindenburg Research jsou pravdivé.

Přiznání pro SEC
Nikola v rámci podání pro Americkou komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) poměrně nedávno připustila, že zakladatel a bývalý šéf společnosti, Trevor Milton, který odstoupil ze své pozice krátce po zprávě od Hindenburg Research, otevřeně zaváděl investory v 9 různých záležitostech, uvádí portál Teslarati.

Mezi lži přitom patřily například tvrzení, že tahač Nikola One prezentován v roce 2016 je plně funkčním vozem a že v roce 2020 vzešlo z výrobní linky v Německu 5 vozidel.

Tento případ je třeba brát i jako připomínku toho, že při investování je nutná velká dávka opatrnosti. V každém e-mobility startupu přitom netřeba vidět Tesly, který přinesou obrovské zhodnocení časných investic. Mnohé společnosti se totiž chtějí jen svézt na vlně jejího úspěchu, i když reálně zatím nemají co nabídnout.