Work-life balance neexistuje. Jak podnikatelé zvládají stres a předcházejí vyhoření?
Work-life balance znamená správný poměr mezi prací a životem. Jenže stále více odborníků tvrdí, že něco takového vlastně neexistuje. Zvládat pracovní stres je tedy možné i tak, že tyto dva aspekty přestanete oddělovat.
Směrnice Work-life balance, kterou v roce 2019 přijala Evropská unie, se zaměřuje na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. Jde tedy o něco poněkud jiného, než k čemu směřuje téma našeho článku. Pojem „work-life balance“ bychom ovšem klidně mohli ponechat právě tomuto významu. Ve smyslu oddělování práce a života totiž příliš smysl nedává. Samozřejmě je nutná rovnováha mezi pracovním a osobním životem, nicméně práci a život oddělovat nelze! Pokud si toto uvědomíte, možná zahájíte cestu k proměně, po které budete lépe zvládat pracovní stres a eliminujete riziko vyhoření.

Uvědomme si, že práce je život
Peníze jsou pěkná věc, stejně jako svoboda, jenže samostatně tak nějak nefungují. Budete-li sebebohatší více volna s tím, že musíte počítat každou korunu, také není tím pravým ořechovým. Dnes už se každopádně přestává rozlišovat mezi prací a životem. Ať chceme nebo nechceme, musíme se smířit s tím, že práce je součástí našeho života, takže tyto dva pojmy bychom neměli stavět do protikladu. S tím ostatně souhlasí i mnozí odborníci.
„Souzním s tím, že work-life balance je trochu nepatřičným, přežitým označením. V jednom výzkumu, který jsem nedávno četla, to pojmenovali work-family balance. Obojí je součástí našeho života. Ale ta rovnováha je důležitá. Souvisí to s uměním nastavovat a držet si hranice,“ uvedla psycholožka Linda Krumpholcová v rozhovoru pro web CzechCrunch.
Pokud si v hlavě nastavíte, že práce je povinnost a život následuje, nemusí to být dvakrát prospěšné. Jistě, pracovní povinnosti je třeba oddělovat od rodiny, přátel a koníčků, ale stále jsou součástí našeho života. Pojmy „work“ a „life“ tedy neoddělujte, ale práci začněte považovat za nedílnou součást svého bytí. Samozřejmě je důležité myšlenky na své povinnosti alespoň jednou za čas vypnout. Pamatujte, že jdete-li na procházku s rodinou a během ní myslíte na práci, vlastně i tady pracujete.
Efektivita v práci jako základ
Obecně se má za to, že v rámci Evropy Češi pracují déle, ale neproduktivně. To samozřejmě není dobré ani z hlediska work-life balance, resp. work-family balance. Mnozí podnikatelé se tak dnes již primárně zaměřují na efektivitu práce. Naučili se vytvářet plány, být proaktivní, navíc si dovedou stanovit priority a efektivně delegovat úkoly. Pak své každodenní povinnosti zvládají obvykle mnohem lépe a za méně času. Není tedy divu, že jim zbývá větší prostor pro volnočasové aktivity.

Zapomeňte na multitasking!
Multitasking je označení pro zvládání více věcí najednou. Ačkoli se o něm často mluví, ve skutečnosti se ukazuje, že jde rovněž o mýtus. Podle některých výzkumů dokážou pouze 2,5 % lidí efektivně „žonglovat“ mezi úkoly. Ovšem pozor! To není totéž, co zvládání více věcí najednou. Taková snaha je především u složitějších úkonů značně neefektivní. Odborníci a úspěšní podnikatelé naopak doporučují monotasking, tedy konání jediné činnosti s maximálním možným soustředěním. Naučit se to ovšem nemusí být jednoduché. Někteří podnikatelé tak nejprve museli věnovat hodně času nácviku koncentrace.
Upozorňujeme: snahy o multitasking, které jsou ovšem už předem odsouzeny k neúspěchu, mohou vést k psychické i fyzické únavě a snížení výkonnosti. Nejde tedy o vhodnou cestu k nalezení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem.
Práce bez prokrastinace, relaxace bez práce
Jak je patrné z předešlých řádků, chcete-li mít více času na svou rodinu, přátelé a koníčky, musíte přestat prokrastinovat a měli byste se také naučit soustředit se vždy na jeden úkol. Mnozí podnikatelé se už také naučili relaxovat bez práce, což je neméně důležité. „Vypnout“ úplně myšlenky na pracovní povinnost není vůbec snadné, ale přesto byste se o to měli pokusit. Jen tak si totiž dokážete udržet dlouhodobou produktivitu bez vyčerpání a navíc budete mimo práci plně koncentrováni na sebe i své blízké.
Zdroje: MPSV, Forbes, Cleveland Clinic, CzechCrunch