Tyto věty nikdy neříkejte, pokud nechcete přijít o svého partnera. Jsou to zabijáci vztahů
Komunikace je základ každého vztahu. I v pouhém pohledu se skrývá mnoho poselství, co potom ve větách, které na adresu druhých lidí vyslovujeme. Někdy ale mluvíme rychleji než přemýšlíme a zasazujeme tím rány našemu vztahu.
Často to přitom nemyslíme vůbec zle. Svého drahého chceme motivat ke snaze být ještě lepším partnerem, někdy ale nezvolíme ten nejlepší způsob. Namísto toho naše věty působí demotivujícím, ponižujícím nebo manipulativním dojmem a vztah tak oslabují. Neznamená to však, že musíme mlčet a neříkat vůbec nic, abychom svého muže nedejbože neurazily. Naopak, problémy, které s partnerem máme, ale neřešíme je, postupně nabobtnají do gigantických rozměrů.
6 vět, které ničí naše vztahy s muži
Jenže namísto toho, abychom na partnera spustily smršť výčitek, které nikam nevedou, měly bychom se zaměřit na to, jak sdělit to podstatné a přitom neublížit drahé polovičce ani našemu vztahu. V tomto článku se zaměřujeme na 6 vět, které našemu vztahu ubližují, a naučíme vás, jak lépe vyjádřit, co chceme našemu muži sdělit.
1) „Musíme si promluvit.“
Ruku na srdce, tuhle větu nemáme rády ani my, ženy. Už od dětství máme takový direktní pokyn k diskuzi spojený s nějakým průšvihem, po kterém bude následovat nepříjemné kázání. I muži to vnímají úplně stejně. V jejich hlavě to znamená jediné: „Udělals něco špatně.„ Přestože je váš partner ochoten k diskuzi a je schopen sebereflexe, určitě ocení, když s ním nebudete jednat v příkazech.
- Co říct místo toho? Věta „Musíme si promluvit“ v sobě skrývá spoustu nevyřčeného a muže přinejmenším stresuje. Zkuste tuhle větu trochu zjemnit a být konkrétní, aby bylo zřejmé, že svého muže nehodláte cepovat jak malé děcko. Taková věta „Něco mě napadlo a ráda bych to s tebou probrala, kdy se ti to bude hodit?“ působí o poznání přívětivěji, a přitom obsahuje stejnou výzvu k diskuzi jako původní varianta.

2) „Udělej to takhle!“
Možná máte právem pocit, že způsob, jakým váš muž něco řeší, je neefektivní, jenže říct mu to takovým způsobem vyznívá jako kritika a shazuje jeho snahu. Muži touží být ve vztahu chváleni a ceněni, dávat jim tedy najevo, že své úsilí vynaložili úplně zbytečně, jim bere chuť pouštět se do dalších úkolů.
- Jak to říct lépe? Místo kritiky zkuste svého muže povzbudit. Říci mi můžete například: „Líbí se mi, jak jsi to udělal, napadlo mě k tomu ale ještě tohle…“ Podpoříte tím jeho iniciativu namísto abyste ji podkopaly.
3) „Udělám to sama.“
Třeba máte pocit, že toho váš partner dělá už tak hodně, možná se ale bojíte, že by práci odvedl podle vašich představ. Jenže pokud svého muže budete s nabídkou pomoci dlouhodobě odmítat, začne pochybovat o svých schopnostech. Muži se potřebují cítit užiteční, když jim budete dávat najevo, že o jejich práci nestojíte, začnou mít pocit, že jsou ve vašem životě úplně zbyteční.
- Zkuste místo toho: Projevte svému partnerovi vděčnost a oceňte, že si všiml, že byste uvítala pomoc. Při delegování úkolu buďte co nejvíc konkrétní. Například místo „Posekej ten trávník pořádně!“ zkuste říct „Můžu tě požádat, abys posekal trávník v rozích a podél plotu?“ Řeknete tak jasně, ale ohleduplně, že je důležité, aby trávník posekal po celé jeho ploše a ne jen ve snadno přístupných místech.

4) „Ty už mě nemiluješ tak, jako dřív.“
Tuhle větu si muži neinterpretují vůbec tak nevinně, jak může na první pohled vypadat. Muži dávají lásku najevo jinak než ženy, to ale neznamená, že ji vůbec necítí. Touhle větou ale partnera nemotivujete zkusit ji dávat najevo jinak, spíše v něm probudíte obranné mechanismy, které do vašeho vztahu vnesou zbytečnou nepohodu a konflikty.
- Lepší varianta: I v tomhle případě je rozhodně vhodnější pojmenovat, co přesně vám vadí. Možná byste chtěla, aby s vámi partner trávil víc času nebo toužíte po květině. Nebo vám vadí, že se víc směje na prodavačku v obchodě než na vás. Řekněte mu to. Namísto výčitek a nic neříkajících frází, které mohou vést k hádce, definujte konkrétní situaci, ze které je vám smutno. Nepůsobí to nijak útočně a muži snadněji pochopí, co mají udělat, abyste byla šťastná.
5) „Podívej se na Frantu, to je chlap!“
Srovnávání s jinými je v nás zakořeněno velmi hluboko. Už od dětství slýcháme, jak je Pepíček lepší v matematice a Anička umí pěkně pozdravit a poděkovat. Jenže srovnávat sebe i naše blízké s jinými nevede k ničemu jinému než ke ztrátě jejich sebevědomí. A právě to je u mužů velmi důležitá vlastnost. Pokud mu tedy předhodíte, že kamarádky manžel je pozornější, bohatší nebo svalnatější ve snaze motivovat vašeho muže k lepším výkonům, nejspíše se se zlou potážete.
- Jak z toho ven? Jestli chcete svého muže nasměrovat k lepšímu výkonu, vyzdvihněte jeho přednosti namísto nedostatků. Můžete mu říct například „Líbí se mi, že děláš to a to. Tohle na tobě miluju.“ Tím ho povzbudíte k tomu, aby i nadále dělal věci, které na něm máte ráda. Pozitivní motivací dosáhnete svého snáz než když budete svým blízkým soustavně dávat najevo, že za nic nestojí.

6) „Nic mi není!“
Která z nás tuhle větu nikdy neřekla? Dobře víme, že je tomu přesně naopak. Muži nejsou hloupí a dokáží z nás vycítit nepohodu na míle daleko. Nesvedou už ale rozpoznat, co se děje. Pokud jim to odmítáme sdělit, stáhnou se do sebe a přemýšlejí, kde udělali chybu, nebo se naopak cítí pod velkým tlakem, aby vymysleli, co mají dělat.
- Jak na to? Větu „Nic mi není!“ obvykle říkáme tehdy, kdy se toho děje strašně moc, ale zrovna se nám o tom nechce mluvit. Nejjednodušší je tedy říct, že se teď necítíte na žádnou konverzaci, ale později se o tom rády pobavíte. Jestliže se cítíte špatně právě kvůli vašemu partnerovi, buďte co nejvíce konkrétní. Povězte mu, co způsobilo, že se cítíte špatně. Větou „Trochu mě trápí, že… (doplňte situaci), můžeme si o tom promluvit?“ dokážete uklidnit houstnoucí atmosféru a vašemu partnerovi tím dáte možnost pochopit situaci a chybu napravit.
Jak s muži komunikovat co nejlépe?
Ať už mluvíte se svým partnerem, synem nebo nadřízeným, muži mají rádi, když s nimi jednáte na rovinu. Neumí číst ve vašich náznacích, dokáží ale vycítit, že se něco děje a obvykle bývají ochotni něco s tím udělat. Když po nich však budete chtít, aby sami přišli na to, co konkrétně vás naštvalo, nepočítejte s tím, že budou spolupracovat. Vaše dlouhodobá nespokojenost s jejich zabedněností povede k oboustranné frustraci, která nakonec vyústí až v úplný rozpad vašeho vztahu.
Jestliže o vztah s vaším mužem stojíte, vnímejte všechny chyby, které dělá, jako důsledek nedostatku ve vzájemné komunikaci. Společnými silami z nich snadno vybruslíte. Stačí, když svému partnerovi namísto jinotajů řeknete naprosto konkrétně, co po něm žádáte. Rád a s láskou to pro vás udělá.
Zdroje: iDnes, Novinky, Marianne, Náměsíčník