Jestli je vám nad 50 a děje se toto, běžte k doktorovi. Váš mozek lze ještě zachránit
Problematika demence je velmi závažné téma. Populace stárne a tím dochází k počtu zvyšování osob, které tímto onemocněním trpí. Snižuje se tak následně kvalita života pacienta i jeho rodiny. Včasné odhalení příznaků ale může situaci alespoň částečně ulehčit.
Demence postihuje velkou část osobnosti
Česká alzheimerovská společnost uvádí, že v roce 2014 u nás žilo téměř 153 000 lidí trpících demencí, přičemž Alzheimerova choroba je jednou z nejčastějších příčin. Nemocných je pravděpodobně ještě více a dle predikcí má být v Česku počet demencí do roku 2050 o třetinu vyšší. Demence se obvykle plíží nenápadné, ale je nutné si včas připustit, že se může jednat o nemoc. Ta je sice nevyléčitelná, ale vhodná péče může zajistit důstojný život.
Demence je vážné duševní onemocnění, které se projevuje poruchou intelektu, paměti a osobnosti, co se dosud formovala v průběhu života. Riziko onemocnění stoupá s věkem, protože nemoc vzniká až po ukončení vývoje kognitivních funkcí, tedy po druhém roce věku. Jde o zásadní rozdíl oproti mentální retardaci, která je vrozená. Do kognitivních funkcí řadíme paměť, intelekt a motivaci. Dále dochází k postižení chování, emotivity a následně aktivit denního života. Kromě zmíněné Alzheimerovy choroby může být příčinou také Parkinsonova nemoc, demence s Lewyho tělísky nebo Huntingtonova nemoc. Každé konkrétní zmíněné onemocnění má pak různé šance léčení.
Prvním příznakem bývá zapomnětlivost
Jedním z nejběžnějších symptomů demence je zhoršování paměti. Podle lékařky Zdeňky Roubalové často souvisí zapomnětlivost s poruchou pozornosti nebo depresivitou. Zmiňuje, že demence je získaná porucha kognitivních funkcí, tedy stavy jako zapomínání na nedávné věci nebo obtížné spontánní vybavení si informací se mohou zlepšit po nápovědě. Také lékař Richard Krombholz doporučuje u pacientů s mírnou kognitivní poruchou nápovědy a připomínání, což by mělo vést ke zlepšení výkonu.
K dalším příznakům demence patří například zhoršení schopnosti řešit problémy. Nemocným se těžko plánuje a pracuje s čísly, přestože dosud s těmito činnostmi neměli problémy. Vaření dle receptu nebo kontrola účtenky se tak stává náročným úkolem. Současně mohou mít potíže s každodenními aktivitami jako zapínání trouby. Potýkají se také s časovou a prostorovou dezorientací, kdy si nemusí být jistí, jaké je roční období nebo kde se nacházejí.
Mezi dalšími varovnými signály jsou problémy se zrakem, komunikační potíže, snížená schopnost úsudku, změny nálady, ukládání věcí na nesprávné místo nebo apatie. Studie prokazují, že právě netečnost a nezájem o koníčky může předznamenávat nástup choroby.
Kdy je na místě vyhledat lékaře?
Každý někdy zapomínáme. Pokud si ale po chvíli vzpomeneme a jedná se o nahodilé zapomínání například jména známé osobnosti nebo názvu lokality, pravděpodobně se jedná o běžný jev. Zapomnětlivost v případě demence je typická tím, že se zapomínání opakuje. Současně se týká důležitých informací jako schůzky nebo platby. Měla by pomoci zmíněná nápověda. Jestliže ale připomínání nemá vliv, je nejspíš na čase konzultace s odborníkem.
Prvním kontaktním místem by měl být praktický lékař, který pacienta pošle na neurologii nebo gerontopsychiatrii. Výsledky potřebných vyšetření sdělí, zda je důvodem vzniklých obtíží demence nebo jiné onemocnění, které by si vyžadovalo jinou léčbu. K diagnóze slouží anamnestický rozhovor mezi lékařem a pacientem a v ideálním případě také s příbuznými. Může následovat tělesné a neuropsychologické vyšetření, například EKG nebo vyšetření zaměřené na paměť, jazykové schopnosti nebo pozornost.

Existují rizikové faktory, kterým se vyhněte
V současnosti není stále prokázáno, proč demence vzniká a jak by bylo možné jí zabránit. Ovšem existují rizikové faktory, které jsou s rozvojem onemocnění spojeny. Studie například dokazují, že nižší výskyt demence je u lidí, kteří se pravidelně věnují cvičení a vedou aktivní společenský život. Roli hraje také zdravý životní styl.
K rizikovým aspektům patří vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, kouření, závažná poranění hlavy, depresivní onemocnění, nedostatek sociálních vazeb nebo nízká úroveň vzdělání. Vliv mohou mít i genetické příčiny.
V rámci prevence demence se tedy snažte zařazovat do každodenního režimu pravidelný pohyb, zdravou stravu a udržujte si tělesnou hmotnost. Tím budete současně předcházet také kardiovaskulárním onemocněním. Dále provozujte aktivity vyžadující náročnější duševní činnost, jako je čtení, učení nebo procvičování cizích jazyků. Můžete hrát na hudební nástroj, zpívat nebo se účastnit společenského života.
Zdroje: rozhlas.cz, ceskatelevize.cz, neurologiepropraxi.cz, alzheimer.cz, dspace.jcu.cz, euc.cz, alz-journals.onlinelibrary.wiley.com, nzip.cz