Sedm nenápadných návyků, které vám potichu berou energii a radost ze života
Možná si myslíte, že vás unavuje příliš mnoho práce nebo fakt, že vám nikdo s ničím nepomůže. Problém přitom může spočívat v našich návycích, které nám nenápadně každý den vysávají energii. Děláme je skoro všichni, a často zbytečně.
Cítíte se někdy vyčerpaní, i když jste spali celou noc? Nic vás nebaví, nedokážete se pro nic nadchnout a dny přežíváte ve stresu, i když k němu nemáte žádný objektivní důvod? Na vině může být těchto sedm běžných, ale škodlivých návyků.
1. Neustále konzumujete negativní zprávy
Telefony vytahujeme už u čištění zubů, prstem scrollujeme po obrazovce a očima rychle projíždíme titulky. Válka, ekonomická krize, politická situace, komentující nenechají na nikom nit suchou, o podporu nebo pochvalu na internetu nezakopneme. Negativní zprávy i zlo v komentářích námi nenápadně prostupují, ovlivňují naše kritické myšlení a zanechávají v nás pocit, že svět je to nejhorší místo pro život. V takovém prostoru plném negativních zpráv i myšlenek se ale velmi těžko hledá psychická pohoda a radost ze života.
- Jak z toho ven? Omezte čtení i sledování zpráv na minimum a vypněte notifikace na sociálních sítích. Ideální je sáhnout po knize nebo časopisu, který se věnuje podstatně pozitivnějším tématům. Pokud vás však zajímá názor ostatních, zkuste se na něj u snídaně namísto anonymních komentujících na internetu zeptat svých blízkých. Nenechte si ukrást svou pozornost telefonem, ti jediní, kdo vám za pozornost stojí, žijí s vámi pod jednou střechou.

2. Honíte se za dokonalostí
Chceme bydlet v moderním domě s nejkrásnější zahradou v ulici, vozit se v nejnovějším modelu auta, mít mimořádně nadané děti, postavu jak ze žurnálu a kabelky za desetitisíce… Ve výčtu toho, co bychom chtěli a nedá nám spát, že to nemáme, bychom mohli pokračovat. Jenže štěstí (nebo neštěstí) nepramení z věcí, kterými se obklopujeme, ale z nás samotných. Když si budeme klást příliš velké cíle, kterých nedokážeme dosáhnout, snadno upadneme k frustracím nebo závisti. Ani jedna z těchto vlastností nás v cestě za snem nepodpoří, roztáčí ale kolo neštěstí, které se jen těžko zastavuje.
- Co s tím? Pro začátek si zmapujte svůj život. Čeho jste v životě dosáhli? Co jste opravdu dokázali sami bez cizí pomoci? Vystudovali jste školu, nikdy jste nebyli bez práce, kolemjdoucí obdivují vaše rododendrony a pečete nejlepší makové buchty. Napište si každý svůj úspěch, i ten sebemenší, na kus papíru. Když je pak uvidíte napsané černé na bílém, snáze si uvědomíte, že i vy se můžete pyšnit věcmi, které vám může kde kdo závidět. V dalším kroku se zaměřte na možnost naplnění vašich snů. Toužíte podívat se na Havaj? Chcete nové auto? Tohle jsou dosažitelné plány, někdy pro jejich naplnění stačí přehodnotit dosavadní finanční návyky. Pamatujte, i když máte pocit, že nemáte peníze, pořád je řešitelné. Narozdíl od zdraví.
3. Máte nedostatek pohybu
Bez auta nedáte ani ránu a chodit do posilovny by vás určitě nebavilo. Na výlety vás moc neužije, leda by se šlo za roh na orosenou odměnu. Jenže tenhle sedavý způsob místo aby naší energií šetřil, nám ji akorát bere. Sportovci, kteří pravidelně navštěvují fitness studia nebo chodí běhat, se velmi často paradoxně shodují, že sport pro ně žádnou extra vášeň nepředstavuje a někdy si i přejí, aby už bylo po všem. Důvodem, proč se z gauče pravidelně vykopou za pohybem, jsou právě endorfiny neboli hormony štěstí, které se po sportu vyplavují. Den jim pak přijde hezčí, lidé kolem nich milejší, život je zkrátka snesitelnější.
- Jak to změnit? Nastavte si striktní, ale dosažitelný plán, kterého se budete držet. Nenakládejte si hned zpočátku vysoké cíle a neočekávejte výsledky v krátkém čase! Všechny začátky jsou hlavně o budování návyků, hledejte spíš radost z pohybu a nenechte se odradit počátečními nezdary ani bolestí. Myslete na to, že bolest je motivací ke zlepšení, nikoli důvodem nebo dokonce výmluvou, proč s něčím přestat. Když tohle zvládnete, uvidíte, že svět i sami sebe uvidíte novým, lepším pohledem.

4. Jste pořád na příjmu
Slíbili jste dětem, že ve středu večer zajdete na hodinku do bazénu, ale místo toho sedíte v práci a doděláváte resty. Kamarádce se rozbilo auto a kdykoliv potřebuje vyzvednout, sedáte do auta a jedete pro ni. Rodina, přátelé i kolegové si zvykli, že se na vás mohou kdykoliv obrátit s nějakým problémem a vy jim pomůžete. A obvykle to děláte na úkor sami sebe. Jenže pokud si nenajdete ve víru všedního dne ani chvilku na naplnění vašich vlastních potřeb, dlouhodobě to povede akorát k vaší frustraci a odporu k sobě samotnému.
- Co dělat? Vymezte se vůči svému okolí a dejte jim jasně najevo, že i vy jste člověk, který potřebuje odněkud vyzvednout, zajít do kina nebo jen koukat do prázdna bez toho, aby se musel komukoli zpovídat. Jestli patříte i vy mezi ty, kteří na sebe nechávají valit starosti ostatních, cesta ven existuje jedině přes slůvko „ne“. Když se ho naučíte říkat, viditelně se vám uleví a uvidíte, že se budete cítit o poznání spokojeněji.
5. Odkládáte věci na „až“
Věděli jste, že „zítra“ je nejpracovitější den v roce? Však na něj přesouváme tolik úkolů, že na tom něco bude. Stůl v restauraci zarezervujeme zítra. Reklamaci bot vyřídíme zítra. Svačinu do školy připravíme zítra ráno. Co jde, odložíme na jindy. Jenže čím víc povinností budeme odkládat, tím víc nás budou tížit. Starosti nám přitom nemusí působit zrovna nepříjemné záležitosti, ony jsou to často úplné banality, které nám za normálních okolností vrásky nedělají. Čím déle je ale neřešíme, tím větší stres nám způsobují.
- Změňte to! Jak? Když si jednou usmyslíte, že je potřeba něco udělat, než půjdete spát / koukat na film / dáte si vanu, udělejte to. Jakmile totiž nějakou povinnost dokončíte, odstraníte ji z pomyslného to do listu, který vám stejně běží někde na pozadí vaší mysli. Kvůli prkotině se pak nemůžete soustředit na důležitější povinnosti ani na příjemné věci. Uvidíte, že se odškrtnutím úspěšně splněného úkolu dostaví pocit spokojenosti a radosti.

6. Jste přetíženi informacemi
Nejsou to jen negativní zprávy, o kterých jsme psali v prvním bodě, jsou to jakékoli zprávy, jejichž konzumace zasekává náš pomyslný software. Doba, ve které žijeme, je velmi zrychlená, díky internetu i autům toho za jediný den obsáhneme více, než naši předci za celý měsíc. V autě posloucháme rádio, na mobilech čteme zprávy i diskuzní fóra na sítích, ve volné chvíli sedáme k televizi nebo knížce nebo si jdeme pokecat s kamarádkami. Jenže každá informace, kterou za den přijmeme, nás velmi oslabuje.
- Proč mohou být i dobré zprávy špatné? Protože jich je zkrátka hodně. Když zadáte příliš informací a pokynů do počítače, zasekne se. Naučili jsme se proto dávkovat úkoly technologiím postupně, s našimi mozky to ale neděláme. I ty však jednou vypnou. O syndromu vyhoření se v poslední době mluví velmi často a jedním z důvodů je právě to, že mozku nedáme odpočinout. Vyměňte někdy připojení k wifi za ticho přírody. Procházejte se, kochejte výhledy, lehněte si do trávy a nemyslete na nic. Mozek se vám za to královsky odmění.
7. Málo spíte
Na závěr asi to nejdůležitější. Všimli jste si někdy, jak dokážete být nevrlí na své okolí, když se špatně vyspíte? Nedostatek kvalitního spánku má až dramatický dopad na naši psychickou pohodu. Ne náhodou v ruských věznicích týrali vězně tím, že jim odepřeli spánek, jenže řada z nás se tomu vystavuje nevědomky sama.
- Jak na dobrý spánek? Pokud víte, že ráno vstáváte, stanovte si přesně danou večerku. Během pracovního týdne choďte spát vždy ve stejnou hodinu. Vypněte televizi, zhasněte světla a omezte také koukání do mobilu před spaním. Ani o víkendech nebo v době dovolených neponocujte, i když to svádí, večerku si posunout můžete, ale s ponocováním to nijak nepřehánějte. Stejně tak o dovolených nezapomeňte ráno vstávat, spát až do oběda vás ochuzuje o nejkrásnější část dne a o energii, která vám bude chybět.
Rada na závěr
Není nutné měnit všechno najednou. Zamyslete se ale nad tím, co je vaším největším problémem. Co vás na sobě nejvíc štve? Tyhle signály nevnímejte jako známku toho, že je s vámi něco špatně, berte je jako ten faktor, kterého se musíte zbavit. Někdy stačí jen malá změna v životním stylu, abyste se cítili mnohonásobně lépe. Vaše vlastní štěstí nikdy nebude záviset na tom, kolik peněz máte na účtu, kam jezdíte na dovolené ani v čem jezdíte, štěstí je totiž výsledkem drobných zvyků, které si často ani neuvědomujeme. Šťastní tedy můžete být už ode dneška, stačí jen pustit se do toho.
Zdroje: Elle, Psychologie, Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, iDnes