Už toto počasí nezvládám. Zimní deprese jako velký problém mnoha Čechů
Máte pocit, že na váš všechno padá a ať děláte cokoliv, sápe se na vás úzkost, smutek, depresivní nálada a nechuť cokoliv dělat? Nejraději byste zalezli pod deku, zavřeli oči a probudili se až na jaře? Může to souviset se zimním počasím, nedostatkem barev v přírodě, kratšími dny a nedostačujícím světlem. Nejste totiž jediní. Zimní počasí působí negativně na mnoho z nás.
Pokud se cítíte unavení, bez nálady, smutní, a dokonce vás jímá deprese, není to nic neobvyklého. Nejspíš se jedná o tzv. SAD, tedy sezónní afektivní poruchu, která se projevuje právě únavou, smutkem a úzkostmi. Souvisí s nedostatkem slunečního světla a vitamínu D. O co přesně se jedná?
Trpíte sezónní afektivní poruchou?
Než určíte, zda trpíte sezónní afektivní poruchou, pojďme si vysvětlit, o co se jedná a jaké jsou příznaky. Tato forma deprese se objevuje jen v určitých ročních obdobích, zejména v době, kdy se krátí den a ubývá světla. Tedy na podzim a v zimě. Během SAD se mohou střídat dny, kdy vás bude deprese pevně svírat v okovech se dny, kdy se budete cítit dobře a nevyskytnou se příznaky žádné. Sezonní afektivní poruchou dnes trpí zhruba 4 až 9 % lidí. Z toho přibližně 20 % pociťuje jen její mírnější formy.
Jaké příznaky má SAD
- Horší soustředěnost
- Potřeba být sám a nesetkávat se s dalšími lidmi
- Podrážděnost
- Větší potřeba spánku
- Únava i přes to, že v noci spíte dostatečně dlouho
- Chuť zejména na sladké
- S nezdravým jídlem a jeho větší konzumací může docházet i k narůstání váhy

Jak nás ovlivňuje nedostatek slunečního světla
Jak už jsme zmínili, na podzim a v zimě jsou dny kratší a my si tak méně užijeme slunečního světla. Mnoho z nás ráno vstává za tmy, jde do práce, a zase se až za tmy vrací. Den strávíme v práci, kde máme možnost vidět přirozené denní světlo jen oknem, a někteří z nás nemohou ani to. Stačí, když jsou zavřeni v tovární hale, supermarketu apod.
Nedostatek slunečního světla způsobuje pokles hladiny hormonu serotoninu, který nám dodává radost a dobrou náladu, ale také nedostatek neurotransmiteru, který rovněž souvisí s naší náladovostí. Na tmu naše tělo reaguje zvýšenou produkcí melatoninu, což je pro změnu hormon spánku. Proto pociťujeme větší únavu, deprese a potřebu více spát a odpočívat.
K depresi a pocitům úzkosti může vést i nedostatek setkávání se s dalšími lidmi a pocity izolace. V zimě se obvykle mnohem méně scházíme s přáteli. Přes léto si sedneme na terásku restaurace, zajdeme na koupaliště, letní festivaly apod. V zimě sice máme také společenské události, jako jsou plesy, maškarní atd., ale mnoho lidí na ně nechodí a dává přednost domovu a samotě. To se však může nepěkně podepsat na jejich psychice.
Jak nepodléhat zimním depresím a špatným náladám
I když se můžete zimnímu melancholickému období bránit jen těžko – dny neprodloužíme a do práce chodit musíme, existují možnosti, jak si zpříjemnit život a snáze s náladovostí bojovat.
- Buďte venku, jak je to půjde – ideálně v době, kdy je světlo. Když to nejde v týdnu, naordinujte si procházku v přírodě alespoň v sobotu a v neděli.
- Fyzická aktivita také pomůže – může to být ona procházka v přírodě, ale i návštěva posilovny. Ta zároveň pomáhá setkávání s dalšími lidmi a odbourá izolaci.
- Nebraňte se společenským akcím – nezavírejte se doma, a když už, tak ne pořád. Vyrazte alespoň několikrát do měsíce s přáteli, nebo věnujte více času rodině.
- Jezte vyváženě a nezapomínejte na vitamíny – i když v zimě není k dispozici zelenina a ovoce ze zahrádky, díky supermarketům a farmářským trhům máme neustálý přístup ke zdravé a vyvážené stravě. Ta je v tomto období velmi důležitá. Dokáže ovlivnit energetickou hladinu i naši náladu. Pokud to nejde jinak, doplňte vitamíny pomocí produktů z lékárny. Důležitý je především vitamín D.
- Terapie světlem – jelikož největším problémem SAD je nedostatek denního světla, je důležité je doplnit jinak. Možností jsou speciální světelné boxy, které nám zvýší hladinu serotoninu a zlepší nám tak náladu.
- Odpočinek více než jindy – odpočinek je v tuto dob u také velmi důležitý. Pokud si vaše tělo říká o více spánku, dopřejte mu ho. Nezapomeňte, že odpočívat se dá i aktivně. Někdo cvičí jógu, jiný medituje a dalšímu stačí pár hodin s knížkou a čajem.
- Odborná pomoc – pokud nic z výše uvedeného nezabírá a vy se opravdu necítíte dobře, nebojte se obrátit na odborníky. Psycholog dokáže pomoci a může navrhnout vhodnou terapii, která vám pomůže toto období překonat.
Zdroje: