Práce po odchodu do důchodu v roce 2025: 5 zásad, které by měl znát každý
Mnozí lidé v důchodovém věku dávají přednost zaslouženému odpočinku, další ovšem i nadále pracují. Důvodem tohoto kroku přitom není ani zdaleka jen finanční nutnost. V každém případě existují zásady, které by měl znát každý.
Vláda nedávno rozhodla o tom, že se věk pro odchod do důchodu bude postupně prodlužovat, a to o jeden měsíc pro každý další ročník. Novou hranicí přitom bude věk 67 let, ovšem až v roce 2056. Aktuálně tak stále činí 65 let. Pro mnohé důchodce však oslava pětašedesátin neznamená, že přestanou pracovat. Řada z nich se naopak nějaké pracovní činnosti věnuje i nadále. Pokud o práci v penzi rovněž uvažujete, přinášíme vám zásady, které byste měli v roce 2025 znát.
1. Mějte na paměti právní aspekty
Každý starobní důchodce může pracovat tak, jak se mu zlíbí, a to klidně i pro několik zaměstnavatelů či na hlavní pracovní poměr. Senioři se navíc mohou stát nejen zaměstnanci, ale také osoby samostatně výdělečně činnými (OSVČ). Nyní ale zůstaneme čistě u zaměstnaneckého poměru. Jaká forma pracovního vztahu je ideální?
- Pro penzisty, kteří chtějí pravidelnou a dlouhodobou práci je optimálním řešením dohoda o pracovní činnosti (DPČ).
- Někteří důchodci hledají spíše práci, kde není důležitá pravidelnost a chtějí se jí věnovat spíše jen kratší dobu. Pak je vhodná dohoda o provedení práce (DPP).
Upozorňujeme: pokud důchodce vykonává práci, ze které je odváděno sociální pojištění, má po uplynutí určité doby nárok na zvýšení důchodu. Na to nezapomínejte!

2. Zaměřte se na vhodné pracovní příležitosti
Důležitá je pochopitelně volba vhodného zaměstnání. V tomto ohledu nemusejí hrát roli pouze finanční aspekty, ale také osobní preference či dostupné pracovní možnosti. Obecně lze konstatovat, že si penzisté často hledají různé brigády. Často se jedná uvaděče v divadlech, hlídače v galeriích, recepční či pracovníky na vrátnici. Mezi nejlepší přivýdělky pro důchodce nicméně patří např. hlídání dětí, ale třeba také sezónní práce, mezi které lze např. zařadit prodej na vánočních trzích. Činnosti jako sklízení ovoce jsou ovšem vhodné pouze pro fyzicky stále zdatné jedince.
3. Zvažte práci na dálku
Podle různých výzkumů roste počet seniorů, který si svůj důchod doplňují online prací na dálku. Různé práce z domova jsou vhodné spíše pro mladší ročníky (např. programátor či grafik), nicméně najdou si i zajímavé pracovní příležitosti pro penzisty. Zmínit mezi nimi určitě musíme pozice jako operátor chatu či operátor zadávání dat, případně pracovník zákaznického servisu. Zajímavou možností může být i tzv. virtuální asistent, což je člověk, který se někdy stará o komunikaci se zákazníky, může ale také vyřizovat telefonní hovory či reklamace.

4. Uvažujte o podnikání
Existují důchodci, kteří se vrhli na podnikatelskou činnost právě až v penzi. Mohou být tedy inspirací pro ostatní seniory. Musíme uvést, že založení živnosti je pro důchodce v podstatě stejné jako pro osoby v tzv. produktivním věku. Existují ovšem určitá specifika. Tak například pro penzisty je podnikání vždycky vedlejší činností. Z toho vyplývají některé další důležité aspekty. Není kupříkladu možné využít paušální daň. Navíc se na podnikající seniory nevztahuje minimální výše zdravotního pojištění pro OSVČ na hlavní činnost. Jinak ale příliš rozdílů skutečně neexistuje.
5. Pamatujte na všechny benefity
V současné době pracuje v ČR po odchodu do penze 27,5 % seniorů, tedy více než čtvrtina. V takovém Estonsku je to ovšem dvakrát tolik. Podle výzkumu Eurostatu každopádně uvedlo 12,4 % českých důchodců jako důvod pro pokračování v pracovní aktivitě finanční nutnost. Zajímavé je, že u téměř poloviny dotazovaných hraje naopak roli radost z práce a produktivity. Opomenout pak pochopitelně nesmíme ani sociální kontakt, který může být neméně důležitý. 13,7 % pracujících českých penzistů ostatně zmínilo jako hlavní důvod potřebu sociální integrace.
Tip na závěr: pokud budete hledat relevantní informace, které se týkají práce v důchodu, naleznete je na webu ČSSZ, tedy České správy sociálního zabezpečení.
Zdroje: Peníze, i60, Statistiky a my