Zaměstnanci Amazonu v USA a dalších 30 zemích plánují protesty na Black Friday

Přidat na Seznam.cz

Zaměstnanci Amazonu a odborářští aktivisté ve zhruba 30 zemích včetně USA plánují v pátek odejít z práce a uspořádat další protesty. Požadují lepší platové a pracovní podmínky, uvedl server CBS News.

Kampaň je na Twitteru propagována pod hashtagem #MakeAmazonPay a je naplánovaná na Černý pátek, klíčový nákupní den pro Amazon a další prodejce.

Odborové akce se plánují také v prodejnách Whole Foods, které Amazon vlastní a v dalších pobočkách v Alabamě, Marylandu, Michiganu, Severní Karolíně, Illionois, Filadelfii, Pensylvánii, Oregonu a Washingtonu.

Zaměstnanci a aktivisté společnosti Amazon se v pátek sejdou také před rezidencí zakladatele Amazonu Jeffa Bezose v New Yorku.

Protesty po celém světě

Stávkám bude Amazon čelit i v Maďarsku, Indii, Japonsku, Argentině, Austrálii, Bangladéši, Belgii, Brazílii, Francii, Jihoafrické republice, Kanadě, Kambodži, Německu, Nizozemsku, Polsku, Slovensku, Turecku, Spojeném království a Rakousku. Stávkovat se bude i u nás.

Proč lidé protestují?

Pracovníci jsou kvůli pracovním algoritmům pod velkým tlakem. Amazon čeká efektivitu od každého, nerozlišuje mezi pracovníky, pokud jsou staří, nebo mají omezenou pohyblivost. Pracovníci v noci nespí a myslí pouze na statistiky své produktivity.

Podle koalice odborů Strategic Organizing Center se téměř polovina všech úrazů zaznamenaných v roce 2021 v amerických skladech stala ve společnosti Amazon.

Zdroje: CBS News, Strategic Organizing Center