Toyota a Mitsubishi Heavy spojí síly při vývoji měsíčního vozu
Společnost Toyota Motor Corp bude spolupracovat s Mitsubishi Heavy Industries Ltd na pilotovaném měsíčním voze, které automobilka vyvíjí společně s japonskou vesmírnou agenturou, což je podle nich součástí snah o urychlení vývoje vesmírných technologií, uvedl deník Japan Today a deník The Mainichi.
Společnost Mitsubishi Heavy, která samostatně vyvíjí bezpilotní lunární průzkumné vozidlo, jež má být vypuštěno v roce 2025, poskytne Toyotě údaje a know-how, které získá při provozu vozidla na povrchu Měsíce.
Strojírenská společnost, která se podílela na stavbě části Mezinárodní vesmírné stanice, nabídne také odborné znalosti v oblasti systémů podpory života ve vesmíru, aby pomohla Toyotě při stavbě přetlakového vozu s posádkou, přezdívaného „Lunar Cruiser“, které má být vysláno na Měsíc v roce 2029.
Toyota zase nabízí odborné znalosti ve výrobě různých typů vozidel, od závodních automobilů až po pick-upy, takže průzkumník Mitsubishi Heavy může pracovat v extrémně drsném prostředí.
Automobilka uvedla, že její lunární vozidlo bude fungovat na regenerativní palivové články, přičemž elektřina se bude vyrábět pouze pomocí slunečního světla a vody.
„Doufáme, že technologie, které získáme při vývoji měsíčního vozítka, dobře využijeme i na Zemi,“ řekl na tiskové konferenci Ken Yamashita, vedoucí projektu v Toyotě.
Regenerativní palivové články by se mohly používat k výrobě elektřiny mimo jiné na odlehlých ostrovech, v uprchlických táborech a v oblastech postižených přírodními katastrofami, uvedla Toyota.
Toyota uvedla už v roce 2019, že bude společně s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru vyvíjet vozítko pro průzkum Měsíce. Vozidlo mělo mít délku 6 metrů, šířku 5,2 metru a výšku 3,8 metru a obytný prostor 13 metrů čtverečních. Projekt Toyoty přichází v době, kdy stále více soukromých společností po celém světě zvyšuje své úsilí o průzkum vesmíru.
Kapsle vypuštěná americkým výrobcem letecké techniky SpaceX se v roce 2020 úspěšně připojila k Mezinárodní vesmírné stanici a stala se tak první komerční kosmickou lodí s posádkou, které se to podařilo. Do vesmírného byznysu vstoupily i další společnosti, včetně konkurenčních Nissan Motor Co a Honda Motor Co, které patří Toyotě.
Zdroj: mainichi.jp, japantoday.com, redakčně upraveno