Německé solární vozy na americké burze. Úspěšný start

Přidat na Seznam.cz

Hodnota společnosti Sono Motors na americké burze je několik miliard. Výnosy z IPO zajišťují další existenci společnosti Sono Motors.

Společnost Sono Motors má za sebou úspěšný start na americké technologické burze Nasdaq, informoval deník Golem.de. Hodnota akcie po skončení obchodování vzrostla na trojnásobek emisní ceny. Mnichovský start-up vyrábějící solární auta se tak vyhnul hrozbě insolvence.

Společnost Sono Motors umístila na newyorskou burzu 10 milionů kmenových akcií. Emisní cena byla 15 amerických dolarů (333 Kč). Po uvedení na trh se akcie zpočátku obchodovala za přibližně 27 amerických dolarů (601 Kč), což teoreticky odpovídá burzovní hodnotě kolem dvou miliard amerických dolarů (44 miliard Kč).

Na konci obchodování měla akcie hodnotu přibližně 38 amerických dolarů (845 Kč). Po skončení obchodování dále vzrostla na 45 amerických dolarů (1 001 Kč). „Rozhodli jsme se vstoupit na burzu v USA, protože investoři v USA mají velký zájem o technologické společnosti,“ řekl Laurin Hahn.

15 procent akcií se obchoduje
Balík akcií uvedený na trh představuje 15 procent akcií společnosti. Hahn a Jona Christians, zakladatel a generální ředitel, vlastní většinu hlasovacích práv ve společnosti Sono Motors.

Společnost Sono Motors vyvinula elektromobil se solárními články. Zvláštností je, že solární články nejsou na karoserii, ale jsou do ní integrovány.

Startup se již delší dobu potýká s finančními problémy – na konci roku 2019 spustil crowdfundingovou kampaň, aby se vyhnul insolvenci. Toto nebezpečí bylo zažehnáno: „Očekává se, že IPO vynese společnosti Sono Motors přibližně 135 milionů dolarů,“ řekl Hahn. Dodal, že to zajistí další existenci společnosti a umožní další investice do sériové výroby. Uvedení vozidla, které se bude vyrábět ve Švédsku, na trh je plánováno na rok 2023.

Zdroj: Golem.de