Rumunsko schválí projekt těžby zemního plynu v Černém moři, který bude stát miliardy dolarů

Přidat na Seznam.cz

Rumunsko je v polovině legislativního procesu schvalování podmořské plynové plošiny Neptun-Deep v Černém moři, uvedl portál Remix a zpravodajský portál Ziare.

Než ale dojde k měřitelným změnám v energetické bilanci země, bude to trvat roky a těžba bude stát miliardy dolarů, upozorňují analytici.

Rumunský Senát ve středu přijal legislativní návrh na změnu zákona o moři, který upravuje ropné operace průzkumu, rozvoje a těžby ropných polí v mořském i hlubokomořském ropném perimetru.

Návrh zákona musí ještě schválit dolní komora zákonodárného sboru, ale to neznamená, že Rumunsko bude mít plyn z Černého moře ještě letos, řekl ekonomický analytik Adrian Negrescu zpravodajskému portálu Ziare.

„Zahájení provozu společností Romgaz a OMV Petrom v Černém moři bude trvat dva až tři roky. Jde o miliardové logistické úsilí, aby se z Černého moře vytěžil plyn v požadované míře,“ uvedl.

„Teprve v letech 2025-2026 bude Rumunsko schopno vnímat černomořské zdroje plynu jako životaschopnou alternativu k tomu, co v současnosti těží ze zásob, z území státu a co je důležité zejména ve vztahu s Ruskem,“ uzavřel Negrescu.

Rumunsko je již nyní méně závislé na ruském plynu než většina ostatních středoevropských zemí. Za běžný zimní den Rumunsko spotřebuje 40 milionů metrů krychlových plynu, z čehož přibližně 24 milionů metrů krychlových pochází z domácí těžby na pevnině. Zbytek však, byť třemi různými cestami, pochází z Ruska.

Zdroj: Remix, Ziare.com