Norsko objevilo pod mořským dnem velké množství vzácných surovin
Před několika týdny bylo ve Švédsku objeveno dosud největší evropské ložisko vzácných zemin. Nové poklady nyní objevila i norská studie. Ochránci životního prostředí však mají obavy.
U norského pobřeží je zřejmě uloženo velké množství cenných surovin, včetně vzácných zemin, mědi a kobaltu. Vyplývá to ze studie norského ředitelství pro ropu (NPD). „Mezi kovy nalezenými v oblasti, na kterou se průzkum vztahuje, patří hořčík, niob, kobalt a vzácné zeminy, které jsou na seznamu vzácných nerostů Evropské komise,“ uvedla organizace.
Podle odhadů by pod mořským dnem mohlo být uloženo až 38 milionů tun mědi, což je přibližně dvojnásobek množství, které se v současnosti ročně vytěží. Kromě toho existuje podezření na 45 milionů tun zinku. Kromě toho se předpokládá přítomnost 1,7 milionu tun ceru, který patří mezi prvky vzácných zemin a používá se mimo jiné při zpracování hliníku.
Před několika týdny Švédsko oznámilo také velký nález vzácných zemin. Ty jsou však uloženy v blízkosti kirunských dolů na železnou rudu, které jsou v provozu již dlouhou dobu. Vzácné zeminy a další suroviny v Evropě se dostávají do popředí zájmu, protože EU se chce stát méně závislou na producentských zemích, jako je Čína.

Severská země, která je významným vývozcem ropy a zemního plynu, již delší dobu zvažuje otevření svých podmořských oblastí pro podmořskou těžbu. Jedná se o proces, který by vyžadoval schválení parlamentem a vyvolal obavy o životní prostředí.
Norské ekologické organizace varují před dalším průzkumem mořského dna, dokud nebudou k dispozici další studie, které by analyzovaly dopady těžby. Norský institut pro mořský výzkum (IMR) rovněž upozornil, že o životě v mořských hlubinách stále nemáme dostatek znalostí. Ředitelství pro ropu NPD rovněž připustilo, že je třeba provést další studie, aby bylo možné posoudit, jaké množství materiálu lze vytěžit za přijatelných ekologických podmínek.