Jsou mnohem bohatší než Babiš! Toto jsou nejbohatší zemědělci světa

Přidat na Seznam.cz

Lze na zemědělské produkci vybudovat bohatství? Ano, v dnešním světě se zemědělství stalo byznysem, který může generovat miliardové zisky, píše portál Agronomag. Kdo vydělává nejvíce na zemědělské produkci?

Zemědělství už dávno není idylickou činností na venkově – dnes je to průmysl. Obrovské zemědělské podniky vyrábějí potraviny, které zajišťují výživu miliard lidí. Zemědělci, zejména ti největší, se stali průmyslníky, kteří dokázali využít úspor z rozsahu. Díky tomu vydělávají obrovské peníze a jejich podniky zásobují světové trhy potravinami a produkty potřebnými k jejich výrobě. Kdo jsou tito zemědělští giganti?

Nejbohatší zemědělci světa: Číňané na prvním místě seznamu
V čele žebříčku nejbohatších zemědělců světa jsou občané Číny. To by nemělo překvapit: země s téměř 1,4 miliardy obyvatel představuje obrovský trh s potravinami.

Nejbohatším zemědělským producentem na světě je Qin Yinglin, někdy označovaný jako „král prasat“. Jeho společnost je největším světovým chovatelem prasat. V Číně je vepřové maso velmi oblíbené jako přísada do pokrmů a bohatší společnost chce jíst stále více masa, v Číně je v provinciích považováno za luxusní výrobek, který symbolizuje bohatství jedlíka.

Čchin se narodil na venkově a stádo prasat jeho otce čítalo pouhých 20 kusů. Hodnota impéria Qin Yinglina se dnes odhaduje na 19,4 miliardy dolarů.

Na druhém místě se umístil další čínský podnikatel Liu Yonghao. Ten zase zbohatl na výrobě krmiva pro domácí zvířata. Jeho majetek se odhaduje na 7,8 miliardy dolarů.

Třetí místo obsadili manželé Stewart a Lynda Resnickovi z USA. Manželé Resnickovi vybudovali majetek, jehož hodnota se odhaduje na 7,2 miliardy dolarů, a jsou tak považováni za nejbohatší farmáře v USA. Jejich doménou je pěstování ovoce, ale i ořechů nebo mandlí.

Resnickovi vlastní také kontroverzní značku vody Fiji Water, která se získává z vody z Tichého oceánu na Fidži a poté se dodává do obchodů v USA a Evropě. Protesty se týkaly uhlíkové stopy způsobené přepravou této vody přes půl světa a také skutečnosti, že Resnickova společnost čerpá vodu v zemi, jejíž obyvatelé mají problém s přístupem k tekoucí vodě.

Geneticky modifikované potraviny a kuřata pro KFC

Čtvrté místo patří Číňanovi Liu Yongxingovi. Společnost East Hope Group, kterou vybudoval, se zabývá zemědělskou výrobou, ale působí také v hutnictví a realitách. Liův majetek se odhaduje na 6,5 miliardy dolarů.

Na pátém místě je Američan Harry Stine. Vyrůstal na farmě a od dětství byl zvyklý pracovat na půdě. Jeho společnost se zabývá genetickou modifikací obilovin.

Stine zbohatl v 90. letech, kdy jeho společnost poskytla licence na geneticky modifikovanou kukuřici a sóju zemědělským gigantům v čele s americkou společností Monsanto. Jeho jmění se odhaduje na 5,1 miliardy dolarů.

Jediným Rusem na seznamu je Vadim Moskovič – podnikatel a bývalý politik. Korporace Rusagro, v jejíž správní radě oligarcha sedí, se zabývá chovem zvířat a výrobou cukru.

Moskovič rovněž ovládá developerskou společnost Masshtab, která vlastní více než 2,5 tisíce hektarů moskevské oblasti. Moskovičovo impérium dosahuje celkové hodnoty 2,9 miliardy dolarů.

Nejskromnější majetek mezi zemědělci vlastní Číňan Fu Guangming. Jeho společnost „Fujian Sunner Development“ dodává kuřecí maso řetězci KFC. Jeho jmění se odhaduje na 1,8 miliardy dolarů.

Zdroj: Herdsy.com, agronomag.com