Evropský parlament má v plánu zakázat ničení neprodaného textilu a elektroniky
Evropská unie pracuje na legislativním balíčku na podporu udržitelných výrobků. Jde o aktualizace softwaru pro chytré telefony, opravy a hory odpadu, uvedl deník Spiegel a webový portál Ends Europe.
Evropský parlament chce výrobcům zakázat likvidaci neprodaného textilu, obuvi a elektrospotřebičů a prodloužit životnost výrobků. Poslanci EP velkou většinou hlasů podpořili návrh Komise o tzv. nařízení o ekodesignu.
Komise svůj návrh nařízení předložila v březnu 2022 a letos v květnu se členské státy EU v zásadě dohodly na vyjednávacím postoji. Parlament nyní učinil totéž, což znamená, že jednání s členskými státy o konečné verzi předpisu mohou začít.
„Je načase skoncovat s ekonomickým modelem společnosti založené na vyhazování – ‚vzít, vyrobit, vyhodit‘,“ uvedla italská socialistická zpravodajka Parlamentu Alessandra Morettiová. Podle ní by se udržitelné výrobky měly v budoucnu stát normou, která spotřebitelům umožní „šetřit energii, usnadnit opravy a při nakupování se chytře rozhodovat z hlediska ochrany životního prostředí“.
Podle studie OSN je možné do roku 2040 snížit znečištění plastem o 80 %.
Za tímto účelem nesmí být životnost výrobku omezena „konstrukčními prvky“. Podle návrhu zákona musí být aktualizace softwaru, náhradní díly a příslušenství „dostupné po přiměřenou dobu“. Kromě toho má digitální pas výrobku s přesnými a aktuálními informacemi o výrobku zvýšit transparentnost a poskytnout spotřebitelům informace o udržitelnosti.
Zákaz likvidace neprodaného zboží je zaměřen zejména na průmysl „rychlé módy“: levně vyrobené boty a oblečení vždy skončí ve skartovačce, pokud se nenajde vhodný kupec. Podle Evropské komise se tento jev v posledních letech rozšířil díky obchodování přes internet.
Zdroj: spiegel.de, endseurope.com, redakčně upraveno