Automobilový průmysl trpí. Stále chybí čipy. Tesla je ale výjimkou

Přidat na Seznam.cz

Ne jen naší Škodovku, ale celý automobilový průmysl trápí nedostatek čipů. Téměř všichni výrobci nemohou dodat tolik vozidel, kolik plánovali. Tesla je ale výjimkou.

Podle webu Heise společnost Tesla dosáhla uprostřed čipové krize nového rekordu v dodávkách. Ve třetím čtvrtletí roku 2021 dodala značka zákazníkům po celém světě 241 300 vozů, což je přibližně o 53 % více než o rok dříve. Tesla však zároveň upozornila na problémy, které s sebou nese nedostatek čipů. Společnost vedená Elonem Muskem se také potýkala se zpožděním dodávek a přerušením výroby.

Dopad na trh v USA

Údaje o prodeji automobilů v USA však ukazují, jak vážně byli někteří další výrobci zasaženi nedostatkem čipů. Například General Motors, největší americký výrobce automobilů, zaznamenal podle společnosti pokles prodeje na domácím trhu téměř o třetinu na necelých 447 000 vozů. Toyota naopak dokázala prodeje dokonce mírně zvýšit a po prvních devíti měsících roku jasně předstihla dlouholetého lídra trhu GM.

Ve třetím čtvrtletí se prodeje japonského průmyslového giganta v USA zvýšily o 1,4 % na 566 000 vozů. Po třech čtvrtletích má Toyota na kontě necelých 1,858 milionu vozů, GM 1,777 milionu. Kvůli nedostatku čipů museli různí výrobci v uplynulých měsících pozastavit výrobu nebo nemohli dokončit vozidla. Společnost GM z toho viní továrny v Malajsii, které vyrábějí polovodiče.

Nedostatek čipů bude ještě dlouho

Podle odhadů společností nabývá ztráta výroby v automobilovém průmyslu v důsledku akutního nedostatku elektronických součástek celkově stále větších rozměrů. Předpokládá se, že v letošním roce nebude možné vyrobit ani deset milionů vozidel.

Automobilový průmysl je nedostatkem polovodičů silně zasažen. Jedním z důvodů je, že firmám, které vyrábí čipy se někdy ani nevyplatí vyrábět pro automobily. Je to prostě méně lukrativní než prodej velkým elektronickým firmám. Navíc mnoho výrobců automobilů na začátku pandemie samo zaznamenalo pokles poptávky. V důsledku toho zrušily množství, které již byly objednány. Nyní, když se automobilovému průmyslu opět daří lépe, tyto čipy chybí. Jedním ze spouštěčů nedostatku polovodičů byla zvýšená poptávka po noteboocích a dalších elektronických produktech během pandemie.

Němci jsou na tom lépe

Prodeje německých výrobců automobilů v USA se v uplynulém čtvrtletí vyvíjely odlišně. U Volkswagenu klesl počet prodaných vozů o 8 % na 79 321, zatímco Porsche prodalo 15 289 vozů, což je jen o 1,7 % méně. U Audi se počet nových registrací snížil o 14 % na 41 019 vozů. BMW naopak zvýšilo své prodeje v USA o 8,7 % na 75 619 vozů.

Zdroj: heise.de