Přijde krize horší než v 70. letech, varuje přední historik
Historik Niall Ferguson v rozhovoru pro CNBC varoval, že svět spěje do éry politických a ekonomických otřesů, podobných těm v 70. letech, jen to tentokrát bude ještě horší.
Vlivný britský historik, specializující se na oblast ekonomické historie, promluvil na italském Fóru Ambrosetti, které se zaměřuje na prognózy hospodářských a geopolitických vyhlídek.
Finanční otřesy, politické střety a občanské nepokoje, tak lze charakterizovat 70. léta minulého století. Podle Fergusona všechno směřuje k tomu, aby se krize opakovala, jen s fatálnějšími důsledky. Může za to současná nižší produktivita, vyšší zadluženost a demografická situace méně příznivá než před 50 lety.
V 70. letech, uprostřed studené války mezi Východem a Západem, se soupeřící velmoci snažily o snižování napětí diplomatickou cestou. Jak ale Ferguson poznamenal s odkazem na rostoucí napětí v Tchajwanské úžině, dnes můžeme mezi USA a Čínou pozorovat pravý opak, informuje deník NBC New York.
Historik také připomněl Jomkipurskou válku mezi Izraelem a koalicí arabských států z roku 1973, která vyvolala širší energetickou krizi. Jenže tehdejší konflikt trval pouhých 20 dní. Zato nevyprovokovaná ruská invaze na Ukrajinu nyní trvá již šestý měsíc, což naznačuje, že případné důsledky pro energetický trh budou mnohem horší a dlouhodobější.
Politici a centrální bankéři dělají vše proto, aby dopady krize zmírnili. V boji proti inflaci zvyšují úrokové sazby a snaží se vymanit ze závislosti na ruské energii. Podle Fergusona se však současné krizi vyhnout nedá.
Lidé mají tendenci být spíše optimističtí, mylně věří, že globální otřesy lze předpovídat. Jenže historie nám ukazuje, že katastrofy přichází zcela nelineárně a většinou všechny najednou, shrnul historik.
Zdroj: CNBC, NBC New York