Dánsko umožňuje ukládání CO₂ pod Severním mořem

Přidat na Seznam.cz

Dánská vláda dala několika společnostem zelenou k ukládání CO₂ pod mořské dno. V sázce jsou miliony tun oxidu uhličitého ročně, uvedl zpravodajský portál Euronews nebo portál Energy News.

Dánsko udělilo první povolení, které společnostem umožňuje ukládat CO₂ ve větším měřítku pod mořské dno Severního moře. Povolení byla udělena společnosti TotalEnergies a konsorciu společností Ineos a Wintershall Dea, oznámilo v pondělí dánské ministerstvo pro ochranu klimatu. To znamená, že práce mohou začít okamžitě.

Podle prohlášení se očekává, že oba projekty budou od roku 2030 schopny pod dánskou částí Severního moře ukládat až 13 milionů tun oxidu uhličitého ročně.

V Severním moři se plánuje největší úložiště CO2 na světě

Dánská energetická agentura doporučila, aby ministerstvo udělilo dotyčným společnostem první tři povolení k výzkumu většího úložiště CO₂ v Severním moři. Jedná se o důležitý krok směrem k dánské strategii CCS. CCS je zkratka pro zachycování a ukládání uhlíku. Tento proces zachycuje vypouštěný CO₂ a čerpá ho do podzemí.

Projekt společnosti TotalEnergies se jmenuje Bifrost, zatímco projekt konsorcia společností Ineos a Wintershall Dea se nazývá Greensand. Společnost Greensand již před dvěma měsíci obdržela od Energetického úřadu povolení k pilotnímu projektu ukládání až 15 000 tun CO₂ na bývalém ropném poli v Severním moři.

Rozdílné názory Mezivládního panelu pro změnu klimatu a Greenpeace

Ukládání CO₂ pomocí CCS je kontroverzní a stále poměrně nákladné. Podle Greenpeace je CCS „nevyzkoušené, energeticky náročné, riskantní a drahé“. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) však ve své zprávě o tom, jak lze dosáhnout cíle 1,5 stupně, přisoudil CCS zásadní roli: Do roku 2100 se má na celém světě uložit přibližně 700 miliard tun CO₂, což je více, než všechny země v současnosti vypustí za 15 let.

Jiné země již takové pilotní zařízení CCS budují. V Norsku chce ropná společnost Equinor vtlačit miliony tun klimatického plynu z evropských průmyslových závodů do skalního útvaru u pobřeží. Také Nizozemsko a Belgie chtějí své klimatické plyny uložit pod zem. Přístavy Rotterdam, Antverpy a Gent již plánují a budují zařízení na zachycování a ukládání CO₂, která budou pomocí potrubí přečerpávat CO₂ do dvou prázdných plynových polí pod Severním mořem.

Zdroj: euronews.com, energynews.pro