Ve Velké Británii se testuje čtyřdenní pracovní týden. Jakých odvětví se to nejvíce týká

Přidat na Seznam.cz

Ve Spojeném království je v současné době více volných pracovních míst než nezaměstnaných. Podniky a náboráři proto musí přemýšlet trochu jinak, pokud jde o zatraktivnění pracovních míst a pracovních pozic, píše The business magazine.

Nejnovější přidanou hodnotou, kterou firmy nabízejí potenciálním zaměstnancům, je příslib tolik diskutovaného „čtyřdenního pracovního týdne“. Zaměstnanci dostávají plnou 100% mzdu za to, že odpracují 80 % své obvyklé pracovní doby.

Tento týden probíhá ve Velké Británii testování praktické využitelnosti čtyřdenního pracovního týdne, kterého se účastní 70 velkých společností, a jehož výsledky mají být shromážděny a analyzovány. Podobné programy v zahraničí naznačují, že se zvyšuje produktivita, spokojenost a zdraví zaměstnanců.

Některé firmy již tuto možnost nabízejí. Z nedávného průzkumu provedeného internetovou pracovní agenturou CV-Library vyplývá, že počet pracovních nabídek inzerujících čtyřdenní pracovní týden vzrostl o 89,6 %.

Zde jsou odvětví, která tento koncept nejvíce využívají (a procentní nárůst inzerátů nabízejících čtyřdenní pracovní týden):

charitativní organizace +492 %
+373 % Distribuce
+286 % Stravování
+247 % Prodej
+214 % administrativa

„Zaznamenáváme obrovský nárůst počtu pracovních míst se čtyřdenním pracovním týdnem. Před rokem byly tyto typy pracovních míst zanedbatelné. Za posledních 12 měsíců se toho v ekonomice i na trhu práce hodně změnilo a zaměstnavatelé musí hledat nové způsoby, jak přilákat zaměstnance, a to i nad rámec konkurenceschopného platu a penze.“ řekl Lee Biggins, zakladatel a generální ředitel společnosti CV-Library.

Čas ukáže, zda tento koncept přiláká uchazeče o zaměstnání a jestli by takový model mohl být časem relevantní i v Česku. Téma budeme sledovat.

Zdroj: The business magazine