Letuška vysvětluje, proč bychom neměli hned po přistání tleskat
Cestování letadlem je pro mnoho pasažérů velký stres. Jakmile letadlo bezpečně dosedne na přistávací dráhu, ozve se potlesk. Snad jako poděkování pilotovi, že nás bezpečně dopravil do cíle, snad jako projev úlevy, že už to máme za sebou. Tak jako tak budí tleskání v letadle emoce, letušky proto radí, nedělejte to.
Podle stevardek je tleskání v letadle fenoménem hlavně u linek, které míří do dovolenkových destinací. Přestože je tento nešvar přisuzován hlavně Čechům, poměrně běžný je také v Latinské Americe nebo na jihu Evropy. Jinde v západní Evrope nebo v Americe se s ním ale nesetkáte. A proč že se o tleskání v letadle tolik mluví? „Je to trochu jako byste zatleskali řidiči autobusu, že vás dovezl na zastávku,“ vysvětluje jedna z letušek Klára. To, že přistanete, je podle Kláry samozřejmost, za kterou jste si zaplatili.

Kde se vzalo tleskání po přistání
Historie potlesku po přistání sahá do samotných počátků letecké přepravy. Cestování letadlem nebylo běžné, pilotování letadla bylo mnohem složitější než dnes a hladké přistání rozhodně nebylo samozřejmostí. A když se do takových konstrukčně nedokonalých letadel ještě opřela turbulence, není divu, že se většina cestujících obávala, jestli takový let skončí bezpečně.
O to větší důvod k oslavě pak pasažéři měli, když se letadlo konečně zhouplo o přistávací plochu, a pilota odměnili úlevným potleskem. Tento zvyk se pak udržel právě mezi cestujícími na dovolenou, mezi kterými panuje uvolněná až euforická nálada.

Jak tleskání vnímají letušky a piloti?
Zatímco některé letušky vnímají potlesk jako roztomilé zakončení letu, jiné netuší, jaký postoj vůči němu zaujmout.“Pokud někdo tleská z vděku, bereme to sportovně, občas je to ale zbytečně přehnané,“ říká Klára a dodává, že dnes už je letectví o velký kus kupředu. „Cestující mají za to, že ovládat letadlo je něco nesmírně složitého, piloti ale využívají řadu asistentů, které jim jejich práci usnadňují.“ A co si myslí piloti? Ti potlesk v kokpitu ani neslyší. Navíc pro ně přistání není heroickým výkonem, ale rutinní součástí jejich práce.
Tleskání ovšem samo o sobě může být i nebezpečné. Možná si ještě sami vybavíte, jak prudce řidič letadla brzdí, že bychom se bez pásu neudrželi na sedačce. Jestliže tedy začnete tleskat, můžete při neočekávaném manévru pilota ztratit rovnováhu a zbytečně se poranit. Než letadlo úplně zastaví, raději držte ruce na opěrkách. Letadlo může náhle zpomalit nebo se vychýlit do strany. Ze stejného důvodu ani nevstávejte, nepředklánějte se ani nelovte nic v tašce pod nohama. Za úraz hned na začátku dovolené vám to nestojí.

Takže tleskat, nebo ne?
Nakonec je to asi otázkou osobního vkusu. Tleskání je však mezi personálem i pasažéry vnímáno jako přežitek, který budí kontroverzi. Tleskající pasažéři však působí jako ti nováčci na palubě, pokud chcete vypadat jako zkušený cestovatel, raději se potlesku vyhněte.
Jestliže budete chtít personálu vyjádřit vděk nejen za přistání, ale i za veškerý servis, který vám letušky po dobu letu poskytovaly, můžete jim při vystupování z letadla poděkovat. Konkrétní slova díků mají nakonec pro stevardky větší hodnotu, než potlesk, který je může uvést do rozpaků.
Tleskání po přistání je zvykem, který dnes nemá žádné opodstanění. Piloti ho neslyší, letušky ho nepotřebují, někdy může být i nebezpečné a akorát vás ocejchuje nálepkou nezkušeného turisty. Pokud si chcete cestování letadlem užít jako profík, potlesk si nechte na koncert a ne do letadla. A jestli máte obavy z letu, nebojte. Moderní letadla jsou vybavena spoustou asistentů a systémů, které nejen že včas rozpoznají problém, ale umí i spustit záložní řešení. Díky tomu je riziko havárie asi stejně velké jako pravděpodobnost, že vyhrajete třikrát po sobě jackpot ve sportce.