Ve Velké Británii bude do roku 2035 veškerá elektřina pocházet z čistých zdrojů. Zahrnuta je i jaderná energie
Velká Británie, do roku 2035 bude veškerá elektřina pocházet z čistých zdrojů, ale zahrnuje i jadernou energii, píše portál Electrek.
Oznámení, které na jedné straně zdůrazňuje stálý závazek k obnovitelným zdrojům energie, jako je fotovoltaika a především větrná energie, ale na druhé straně také zahrnuje celý svět jaderné energie, která sice není fosilního původu, ale nelze ji označit za zcela prostou negativních faktorů a rizik pro životní prostředí.
Na výroční konferenci Konzervativní strany, která se koná tento týden v Manchesteru, britský premiér Boris Johnson oficiálně oznámil svůj plán na snížení závislosti Spojeného království na fosilních palivech, který počítá s tím, že se do roku 2035 bude spoléhat výhradně na „čistou energii“.
Boris Johnson tento týden oznámil, že veškerá britská elektřina bude do roku 2035 pocházet z čistých zdrojů, protože se snaží snížit závislost země na plynu a dalších fosilních palivech.
Premiér se ve svém projevu na konferenci zavázal, že jeho strana plánuje výrazně zvýšit investice do obnovitelných zdrojů a jaderné energie, protože Británie čelí krizi způsobené mimo jiné rostoucí cenou plynu.
Nový cíl si vyžádá významný nárůst nejen výroby větrné energie na moři, ale také jaderné kapacity, která bude zajišťovat „základní zatížení“ elektřinou pro pokrytí proměnlivé nabídky a poptávky. To bude znamenat minimálně čtyřnásobný nárůst větrné energie na moři oproti současnému stavu v příštím desetiletí,“ uvedl londýnský deník Times.
V současné době se stále ještě přibližně 38 % britské elektřiny vyrábí v elektrárnách na zemní plyn, 28 % pochází z větrných elektráren, 19 % z jaderných elektráren a zbytek pokrývají ostatní zdroje v pořadí solární, vodní a uhelné. Plyn může být částečně nahrazen novými investicemi do obnovitelných zdrojů energie, a to i v kombinaci s akumulačními zařízeními, ale velká část podílu, který předpokládáme, připadne jaderné energii, přinejmenším v příštím desetiletí.
„Chci říci, že pro celou naši výrobu elektřiny můžeme do roku 2035 udělat to, co již děláme s vozidly se spalovacími motory, která se nebudou prodávat do roku 2030,“ uvedl Johnson v rozhovoru v pořadu BBC Andrew Marr Show.
Výroba elektřiny je jistě jedním z odvětví, v němž zejména v posledních letech panuje velmi křehká rovnováha: na jedné straně roste poptávka po stále větším množství energie, která má být distribuována a spotřebovávána, na druhé straně je zde snaha odklonit se, zcela oprávněně, od fosilních paliv, která ještě před několika desetiletími představovala téměř veškerou světovou výrobu, a konečně je zde faktor nákladů, který nepochybně staví do popředí jadernou technologii jako v současnosti nejvýhodnější a nejpružnější.
Zdroj: electrek.co