Společnost Philips zruší 4000 pracovních míst

Přidat na Seznam.cz

Výrobce zdravotnické techniky Philips, který se dostal pod tlak kvůli problémům s respirátory, chce zrušit asi 4000 pracovních míst. Nový šéf společnosti Philips Roy Jakobs ruší 4000 pracovních míst po celém světě, informuje deník FT.

Jakobs, který v polovině října nahradil dlouholetého generálního ředitele Franse van Houtena, uvedl, že krok, kdy se co nejrychleji rozloučil s pěti procenty zaměstnanců, byl „obtížný, ale nutný“ a nebyl pro něj snadný. Problémy v divizi spánkové a respirační techniky stojí v současné době skupinu zdravotnických technologií hodně peněz: Philips musí v tomto segmentu odepsat 1,3 miliardy eur, tedy asi 32 miliard korun v přepočtu. Společnost se potýká se stahováním a výměnou některých ventilátorů a vytvořila na to mnohamilionové rezervy. V červnu loňského roku musela americká dceřiná společnost Philips Respironics stáhnout některé přístroje pro spaní a dýchání.

Nyní chce Jakobs skupinu restrukturalizovat. Mezi tyto kroky patří posílení bezpečnosti pacientů a řízení kvality, jakož i naléhavé zlepšení činností dodavatelského řetězce.

Kde Philips plánuje zrušit pracovní místa, zatím nebylo zveřejněno. Tyto plány budou vysvětleny v údajích za čtvrté čtvrtletí, uvedla společnost.

Miliardová ztráta ve třetím čtvrtletí

Očekává se, že náklady na odstupné a propouštění budou činit přibližně 300 milionů eur, tedy asi 7,3 miliard korun a vzniknou v následujících čtvrtletích. Philips vykázal ve třetím čtvrtletí čistou ztrátu 1,5 miliardy eur, cca 36,7 miliard korun. Provozní zisk (Ebita) klesl o 60 % na 209 milionů eur (5,1 miliard korun), což je více, než očekávali analytici. Tržby skupiny klesly na srovnatelné bázi o šest procent na 4,3 miliardy eur (105 miliard korun). Akcie zdravotnického gigantu ztratily kvůli četným problémům v letošním roce přibližně 60 % hodnoty.

Společnost Philips v Česku zaměstnává přibližně 150 zaměstnanců.

Zdroj: Redakce, FT