Miliardáři financují rozsáhlou honbu za pokladem v Grónsku. Účastní se také Bill Gates

Přidat na Seznam.cz

Někteří z nejbohatších lidí na světě financují na západním pobřeží Grónska rozsáhlou honbu za pokladem s vrtulníky a vysílačkami.

Klimatická krize způsobuje, že Grónsko taje nebývalou rychlostí, což vytváří příležitost pro investory a těžební společnosti, které hledají zásoby důležitých minerálů schopných pohánět přechod na zelenou energii.

Skupina miliardářů, mezi nimiž jsou mimo jiné Jeff Bezos, Michael Bloomberg a Bill Gates, sází na to, že pod povrchem kopců a údolí na grónském ostrově Disko a poloostrově Nuussuaq se nachází dostatek kritických minerálů pro pohon stovek milionů elektromobilů, informuje portál Electrek.

„Hledáme ložisko, které bude prvním nebo druhým největším nejvýznamnějším ložiskem niklu a kobaltu na světě,“ řekl CNN Kurt House, generální ředitel společnosti Kobold Metals.

Klub miliardářů finančně podporuje společnost Kobold Metals, která se zabývá průzkumem nerostných surovin, a kalifornský startup, uvedli zástupci společnosti pro CNN. Bezos, Bloomberg ani Gates na žádosti CNN o komentář k tomuto článku nereagovali. Kobold je partnerem společnosti Bluejay Mining, která se snaží v Grónsku najít vzácné a drahé kovy, jež jsou nezbytné pro výrobu elektromobilů a masivních baterií pro ukládání energie z obnovitelných zdrojů.

Na místě, kde Kobold a Blujay hledají zakopaný poklad, táboří třicet geologů, geofyziků, kuchařů, pilotů a mechaniků. Posádky odebírají vzorky půdy, létají s drony a vrtulníky s vysílači, které měří elektromagnetické pole podpovrchových vrstev a mapují vrstvy hornin pod nimi. K analýze dat používají umělou inteligenci, aby už v létě příštího roku přesně určili, kde se má vrtat.

Tání pevninského ledu odhaluje půdu, která byla po staletí až tisíciletí pohřbena pod ledem, nyní by se však mohla stát potenciálním místem pro průzkum nerostných surovin.

Podle Geologické služby Dánska a Grónska by Grónsko mohlo být horkým místem pro těžbu uhlí, mědi, zlata, prvků vzácných zemin a zinku.

Zdroj: Electrek, CNN